Featured article image

Danska staten tar över Köpenhamns flygplats

Publicerad den 3 december 2024
Kommentarer
Den danska staten ska ta över majoritetsägandet av Köpenhamns flygplats. Om affären går igenom kommer den danska staten att äga 98,6 procent av Köpenhamns flygplats, men målet är att minska detta till 50,1 procent över tiden, säger danska staten i ett uttalande. SAS har välkomnat nyheten och kallat det ett "betydande och framåtblickande drag som kommer att stärka Danmarks infrastruktur och anslutningsmöjligheter."

Den danska staten har meddelat att de ska köpa ut pensionsfonden ATP som idag äger nästan 60 procent av flygplatsen för 32 miljarder danska kronor, motsvarande nästan 50 miljarder svenska. Till skillnad från Arlanda som ägs av statliga Swedavia, har Kastrup fram till nu ägts till viss del av danska staten men också av privata aktörer. Tydligen har man inte varit nöjd med denna ägarstruktur och enligt Reuters har Danmarks finansminister Nicolai Wammen sagt: 
– Detta kommer att säkerställa att flygplatsen kommer att fortsätta att ha en ansvarsfull och långsiktig ägargrupp i framtiden.
Även Copenhagen Airports styrelseordförande, Lars Nørby Johansen antyder att en ny ägarstruktur är välkommen:
– Det är viktigt för Köpenhamns flygplats att det finns en trygghet kring ägandet med en ansvarsfull och långsiktig ägare.

I en kommentar till beslutet säger SAS vd och koncernchef Anko van der Werff: 
– Detta är ett avgörande steg för dansk och skandinavisk uppkoppling. Att stärka Köpenhamns flygplats som ett globalt nav kräver nära samarbete mellan alla intressenter, och vi välkomnar varmt den danska statens beslut eftersom det kommer att underlätta den nödvändiga anpassningen för starkare skandinavisk anslutning.

Den danska staten äger cirka 25,8 procent av SAS som är det största flygbolaget på Köpenhamns flygplats. SAS tillkännagav i september planer på att öka sin närvaro på flygplatsen och öppnar 15 nya rutter under 2025. De inkluderar flyg till Seattle och Seoul.

Under de första nio månaderna 2024 reste 22,8 miljoner passagerare via Köpenhamns flygplats, vilket motsvarar en ökning med 12 procent jämfört med samma period förra året.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten