Jordenruntflygning startar i Göteborg
Publicerad den 20 augusti 2014Researrangören Scandjet i Göteborg producerar i vanliga fall resor till bland annat Kroatien och Medelhavet. Nu är det dock dags för ett betydligt större äventyr när cirka 230 resenärer får chans att åka jorden runt med start och mål i Göteborg.
– Vi kom på idén, analyserade den och såg att det var genomförbart. Vi vill jobba med det som är svårt, säger Sasha Djakovic, vd på Scandjet.
Den 9 januari lättar en Airbus A340-300, inhyrd från portugisiska HiFly, från Landvetter med cirka 200 passagerare och ett tjugotal medarbetare ombord för att under 24 dagar flyga jorden runt via tio mellanlandningar. Rutten går Göteborg – Varadera på Kuba – Inguasso i Argentina – Santiago i Chile – Påskön – Moorea i Polynesien – Auckland på Nya Zeeland – Sydney i Australien – Borneo – Siem Reap i Kambodja – Abu Dhabi i Förenade Arabemiratet – Göteborg.
Under flygningen har alla passagerare sina fasta platser ombord och med på resan finns kabinpersonal, reseledare, sjukvårdare, underhållare, alla med uppgift att se till så att allt flyter så bra som möjligt.
Den längsta flygsträckan är från Göteborg till Kuba och enligt den ursprungliga planen ser flygprogrammet ut så här:
Göteborg – Kuba, 10 timmar och 50 minuter
Kuba – Argentina, 4 timmar
Argentina – Chile, 2 timmar och 40 minuter
Santiago – Påskön, 5 timmar
Påskön – Moorea, 5 timmar och 40 minuter
Moorea – Auckland, 5 timmar och 30 minuter
Auckland – Sydney, 2 timmar och 50 minuter
Sydney – Borneo, 7 timmar
Borneo – Kambodja, 2 timmar
Kambodja – Abu Dhabi, 7 timmar
Abu Dhabi – Göteborg, 6 timmar och 40 minuter
– Med tanke på de långa flygsträckorna valde vi en Airbus A340. Vi hade förslag på Boeing 757 och Boeing 767 men valde Airbus för komfortens skull. Jag vet att det gjorts liknande jorden-runt-flygningar med MD80 och liknande flygplanstyper men vi vill ha ett flygplan med långlinjekapacitet och beredskap för att kunna ta sig till alternativflygplatser, särskilt i Stilla Havs-området, säger Sasha Djakovic.
Priset? Från 129 000 per person.
Kommentarer
Jag var med på denna fantastiska RESA!
Airbus 330-300,enhetlig klass,roterande seating
(rättvist),min. fyr*a hotell,suveräna utflykter,många gemensamma måltider,mycket kunniga Vingguider,21 otroliga dagar:50.000!!
Oslagbart!
Skulle vara intressant att se itenery…
Men priset-129.000,nej……
Gjorde man inte en liknande rundflygning i Bingolottos regi, med en Tristar från NEA?
Just det, Ving fyllde 50 och sålde “Jorden Runt” för 50 tkr/pers. Året efter var priset 75 tkr – kanske lite mer realistiskt?! Första resan var en dundersuccé som snabbt sålde slut. My Travel (Thomas Cook) utförde, som du säger, flygningen. 129 tkr/person låter dyrt! Skulle gärna ha varit med…….
…nuvarande Thomas Cook Airlines, gjorde “Around The World”-flygningar med en
A330-300 både 2006 och 2007. Dom var mycket populära.
Sterling flög med Lockheed Electra L-188. Det blev ingen hit för Tjäreborgs resor
som ens har råd med resan?, industriarbetare, fiskare, textilarbetare, nja tror inte det..
Hade inte Tjäreborg ett Jorden Runt upplägg (med DC-6 från Sterling) för en väldans massa år sedan (förmodligen 60-talet)?
det är en helt annan sak att sälja ut flighten än att planera, hur vågar man betala så mycket pengar per bilj utan att veta om ens flighten blir av
Sacndjet har inte den bästa ekonomin
har även ställt in andra flygningar.
Ascoolt ju! Kul ide. :-). Är detta Rolfs Resor The sequel?
Skulle nog hellre ge så mycket pengar till en mer etablerad aktör.
Det var ett häftigt pris och det blir väl ändå dyrare om man vill sitta i bussines.
Varför inte sätta in rätt flygplan i bilden om man nu skall ha med ett flygplan
tycker dock att de borde stoppat in en lite trevligare maskin typ 777 eller 330 …
Ingår boende för 129k också? Sådan resa måste jag göra 🙂
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten