Ny flygmotor ska sänka bränsleförbrukningen
Publicerad den 15 januari 2009Det meddelar Volvo Aero i ett pressmeddelande på torsdagen.
Flygmotorerna i projektet kallas Open Rotor och innebär att man använder en fläkt utan kåpa. Motorn, som sägs vara ett mellanting mellan turboprop och turbofläkt, ska främst användas i flygplan med minst 100 säten.
De nya motorerna har en diameter som är dubbelt så stor mot den som används i dag. Därmed arbetar motorn med ett större luftflöde, oavsett flyghastighet.
Energin kan utnyttjas bättre, samtidigt som bränsleförbrukningen minskar, skriver Volvo Aero.
– På ett medeldistansplan kan 12-20 procent bränsle sparas med den här teknologin. Till dessa förbättringar kan läggas 10-15 procent som ett nyutvecklat konventionellt flygplan kan ge.
– Enligt bedömare i branschen lär det inte finnas någon annan teknik det närmaste decenniet som kan ge en lika stor förbättring som denna.
Totalt investerar Volvo Aero närmare 100 miljoner kronor i Clean Sky; EU skjuter till ett lika stort belopp. Clean Sky väntas vara avslutat 2014.

Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten