Krav på slopad brittisk flygskatt

Publicerad den 27 mars 2009
Kommentarer
Nu uppmanas regeringen i Storbritannien att ta bort skatten för flygpassagerare, precis som man just beslutat i Holland att man gör från den 1 juli (Flygtorget 27 mars). Det är den brittiska sammanslutningen för reseföretag, ABTA, som nu gått ut och hävdar att skatten ”förvärrar de problem som flyg- och reseindustrin redan har att möta genom en betydande nedgång av antalet passagerare”.

ABTA, som representerar 900 researrangörer och 5 500 resebyråer i Storbritannien, säger, att den holländska regeringens besked om att man tar bort passagerarskatten ytterligare kommer att skada den brittiska ekonomin när nu flygbolag kommer att undvika att flyga till Storbritannien och i stället flyga till holländska flygplatser.

flybe

Flybe uppger för TravelMole, att man tvivlar på att den brittiska regeringen kommer att slopa skatten. Därför har man i stället skrivit till finansministern och vädjat till denne att regeringen i stället tar bort den höjning av skatten som planerats till i november.

Andy Cooper, utvecklingschef på ABTA, säger till TravelMole:

London vaktparad

"Den brittiska regeringen måste till slut komma till sans och ta bort eller reducera flygpassagerarskatten om vi ska lyckas undvika betydande skada för den brittiska flyg- och turistindustrin.”

”Den holländska regeringen förslag att man ska kasta sin flygskatt i papperskorgen kommer att ordentligt gynna deras egen ekonomi, som en följd av att ännu fler flygbolag ger upp att flyga till och från Storbritannien och i stället dra sina rutter till kontinenten.”

Skriv en kommentar

Kommentarer

KG
2009-03-27 16:08

ALL passagerarskatt ska bort även i Sverige.
Har själv avstått 6 ToR privat senaste 6 mån. pga att skatterna är så höga.
Är pensionär.
Att begränsa infrastrukturen på detta sätt med höga punktskatter, slår bara tillbaka dubelt.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten