Norskt flygbolag tar över Avies flygningar

Publicerad den 2011-11-07 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Idag kommer trafiken mellan Torsby, Hagfors och Arlanda igång. Men det är inte Avies som flyger sträckan utan norska Helitrans som sätter in en Jetstream 32. Hur länge det norska flygbolaget ska genomföra flygningarna är inte klart. Avies själva säger nu att den inställda trafiken beror på förorenat bränsle i Tallin.

Den första veckan med nya flygleverantören Avies innebar noll flygningar från Värmland till Stockholm. Men nu har en plan B upprättats i och med att norska Helitrans flyger sträckan Torsby-Hagfors-Arlanda. Helitrans är norges största helikopterföretag men har också en flotta på tre Jetstream 3 och det är de som nu sätts i trafik i Sverige. Det rapporterar nwt.se.
– Vi vill hjälpa de svenska flygpassagerarna och samtidigt visa att vi med kort varsel kan klara av ett sådant här uppdrag. Hur länge vi kommer att trafikera sträckan å Avies Sveriges vägnar är inte bestämt, säger Hilde Marie Sørø, vd för Helitrans AS till NWT.se
          Avies har hänvisat till bristen på räddningstjänst i Torsby och Hagfors som orsak till de inställda flygningarna. Men ett par av bolagets flygningar på Sveg genomfördes förra veckan, trots att det inte heller där finns någon permanent räddningstjänst eftersom Sverige fram till nästa år har ett undantag från de reglerna. Norska myndigheter har gett Helitrans godkänt att trafikera Torsby och Hagfors.
          Enligt Länstidningen i Östersund hävdar nu Avies att det är förorenat bränsle på flygbolagets bas i Tallin som orsakat problemen att få igång trafiken.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Conny
2011-11-10 12:41

Varför klagar ni på Avies? Det funkade dåligt innan med NextJet, jag har själv blivit drabbad av inställda flygningar m.m..
Avies verkar vara ett stabilt bolag så sluta klaga och blicka framåt istället!

Eva
2011-11-08 19:38

Det fanns ju en fungerande linje med Nextjet. Varför välja Avies. Billigare kanske men hur är service och säkerhet? Det blir ju dyrare ändå i längden. Vi ska värna om våra bra svenska flygbolag. Bryt upp avtalet och sätt tillbaka Nextjet!

Jojo
2011-11-08 09:27

Det är okunnighet och naivitet som gör att Trafikverket misslyckas med upphandlingar. Att alltid ta det lägsta priset i anbuden straffar sig. Trafikverket måste skaffa sig kompetens att bedöma flygbolagens ansökningar och underlag. Trafikverket för svensk flygtrafik stor skada med sin inkompetens. Trafikverket måste också lära sig bedöma servicenivåer.

Berra
2011-11-08 00:51

Avies i Estland har bara 2 Jetstream, hur ska dom kunna fixa detta när en går åt flyglinjen?

Hihi
2011-11-07 21:59

Hur svårt kan det vara. När kommer Pajala trafiken igång må tro. Eller är det något strul med flygplan må tro. Hur f… kan Trafikverket göra en så här dålig upphandling undrar man.

Bengt
2011-11-07 15:55

Är du förvånad eller?

Micke
2011-11-07 15:08

Vad ska dom skylla på nästa gång. Avies i Sverige har misslyckats totalt, grattis PW!

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten