Som inbjuden gäst fick jag vara med om förhandsvisning av Kjell Sundvalls nya film HOTET som skall ha världspremiär den 19:e januari. Filmen utspelar sig i flygvapenmiljö i norra Sverige och timingen är osviklig. Storyn är industrispionage med JAS39 Gripen i fokus. Denna fiktion lanseras alltså samtidigt som JAS förhandlingar med Tjeckien störs av påtryckningar från USAs utrikesminister Colon Powell som vill att F16 skall bli NATO-landets första val. I filmen finns en galonerad underhuggare till Powell på besök i Sverige med liknande avsikter. En psykologiskt pressad datahacker och en tuff säkerhetspolis (Stefan Sauk) spelar huvudroller.
Filmen är full med lysande actionscener med JAS, helikoptrar och snöskoters. Riktigt bra stunt för att vara en svensk film. Sevärd för alla - inte minst flyg och försvarspolitiskt intresserade. I allt allvar finns en hel del humoristiska inslag. Jag ger den **** med mersmak för timingen.
På kvällen var det stor bankett i en jättehangar på SAAB i Linköping. En flyghistorisk revy utspelades i form av arkivfilmer sammanflätade med musik och cirkusunderhållning. Ciceroner var SAABs legendariske provflygare Per Pellebergs och den för dagen flyghistoriskt pålästa TV-profilen Pernilla Månsson-Colt. Det var ett så bra program att det förtjänade en större publik.
Mot slutet av banketten - vid 23-tiden - kom det telefon till informatören för JAS-projektet Kent Harrskog. Tjeckien vill hyra 14 JAS 39 Gripen av C-modell. Detta tillkännagavs givetvis från scenen av SAAs VD Åke Svensson. Med USA-påtryckningarna och filmen HOTET i färskt minne blev detta en oslagbar knorr på jubileumskvällen. En knorr som kan visa sig bli mycket betydelsefull för Sveriges högteknologiska framtid!