Extra tank i SAS A330
Hörde att SAS skall montera in mitt-tankar på 2 av deras A330 för att kunna utnyttja dessa på Asien också, kan nån konfirmera?
svar
Yrar du? SAS har väl ingen tradition med flera olika longhaul-maskiner.
@kalle
Håller med i stort på alla punkter.
Om jag känner SAS rätt så väljer dom säkert att köpa 3 stB777 istället
så man säkerställer att man följer den gamla fina traditionen att ha så
många leverantörer som möjligt med därtillhörande crewproblem och
logistikproblem på delar och maint.
@Råger. Jo den där maskinen är mycket intressant. Att bygga om SAS A330-300 till denna, är ingen billig sak, men varför det? 4st A330-300 kan flyga EWR, IAD ooh ORD. A330-300 HGW kan i stort sett allt SAS har behov av och den kan fås mycket snabbare än A350. En kombination med SAS nuvarande A330-300, A330-300 HGW och så småningom A350 vore en flexibel och listig kombination. En grupp piloter kan flyga alla.
Vinge är ej detsamma som Winglet.
Du menar på samma sätt som Ryan har två vingar, en vänster och en höger.
Hörde att SAS skall ha dubbla vingar på 330, just in case.
@ladyutalufs
Både 330-300 och 330-200 fins i HGW utförande
Högre MTOW och därmed bättre range.
London-Tokyo fullastad pax och cargo enl airbus hemsida.
Det går också att köpa högre TOW. Finnair har det på sina 300.
Klart att de går att sätta in extra tankar. Med mer bränsle måste övrig last minskas. Färre passagerare och mindre gods!
Det går inte att sätta in en tank på det viset. Då går vikten upp och det fungerar inte att flyga med full maskin. Däremot är det massor med annat på gång, men det tänker jag inte avslöja. A330 är en ekonomisk och mycket eftertraktad maskin. Begagnatpriserna är höga om man ens kan få tag på någon.