Ny linje till Norrköping!!!
DAT startar CPH-NRK
http://www.standby.dk/ny-rute-til-kobenhavn/
svar
@NRK PAX
Glöm inte Air Sweden/Fly Swedish. Man kunde inte alls lita på dem. De ändrar destinationer och andra saker utan någon som helst förvarning. Här kommer fyra exempel:
1. Air Sweden ändrar kort tid före sin trafikstart sin norrlandsbas från Umeå till Skellefteå.
2. Air Sweden startar trafiken 28 mars istället för 28 februari som det först stod på hemsidan. Undra hur det blev med resenärerna som skulle flyga i februari.
3. Air Sweden gör plötsligt uppehåll med Londontrafiken utan någon som helst förvarning. Linjen till Köpenhamn startas aldrig.
4. Många destinationer som från början stod på hemsiden började aldrig flygas som t. ex Paris.
DAT hat interline mm med SAS på andra linjer så det blir nog det för NRK också
är inte ett oseriöst företag.
Blir nog tufft dock att få lönsamhet på denna trafik.
Någon som vet om dom har Dash’arna kvar ?
Det flög ju faktiskt nästan lika många från Norrköping i april som det flög från Trollhättan. Fast bara nästan, så visst flyger några från Norrköping.
Den som lever får se om den här linjen kommer igång, förra försöket med köpenhamns linje det det där norrländska bluffbolaget gick ju sådär dvs inte alls.
Från Skavsta når man över 50 destinationer. Det räcker för flertalet i Östergötland.
Det är klart att en och annan vill till andra kontinenter. Då får man väl masa sig till avlägsna Arlanda.
Annars ligger Skavsta bra till för Östergötland. Vem flyger från Norrköping? Blaha, blaha säger allt.
Har DAT något bra sammarbetsavtal med SAS eller måste jag fortsätta åka flera mil till Linköping för att få flyga genomgående när den här linjen startar?
@Anders1
Tågtiden är ju ännu kortare till Arlanda. Det är bara politiker med storhetsvansinne som kan motivera två flygplatser på vischan med så kort avstånd mellan varandra.
.. och Linköping har redan två dagliga avgångar från sin flygplats. Förstår inte varför man inte kan samordna flyget på det sättet som redan har skett, att chartern går når Norrköping och reguljärflyget från Linköping.
Men Norrköping har ju redan fem dagliga direktavgångar till både Kastrup och centrala Köpenhamn!
Bolaget heter SJ och maskintypen X2000. Restiden city till city är under fyra timmar.
Men Norrköping har ju redan fem dagliga direktavgångar till både Kastrup och centrala Köpenhamn!
Bolaget heter SJ och maskintypen X2000. Restiden city till city är under fyra timmar.
Eftersom ämbetsmannaansvaret tagits bort, kan politikerna leka med skattepengar som man vill och utan något som helst ansvar. Jobba ihop med Linköping och kom överens om att använda EN flygplats.
Det är lika långt mellan Norrköping-Linköping som det är mellan Stockholm-Arlanda, eller Uppsala-Arlanda. Vräk inte ut onödiga skattemiljoner pga någon slags prestige.
Är det någon som är oseriös så är det väl NextJet. Det va inte bra när de flög här!
Man har ju sett vad DAT är för ett sorts företag tidigare, gick ju inte så bra när dom körde rikstrafiken. Det är en oseriös operatör, håll er borta.
Varför skulle dom lyckas när varken Nextjet eller Cimber gjorde det?
Ojdå, blir det nu alltså två avgångar om dagen. En till Helsingfors och en till Köpenhamn. Lönsamheten för kommunen måste vara enorm.