Flyglinjen
Någon som vet den nya operatören Flyglinjen anlitar till KID-ARN?
svar
Ska man få ekonomi med att operera världens dyraste flygplan i detta segment på linjen KID-ARN ja då måste man trolla med knäna. EMB145 är inte direkt ny och kräver en hel del handpåläggning men det är en jet och då rycker det i ostbågen på alla flygmuppar här. Och det verkar som om folk tror att behovet att flyga ökar bara för att dom sätter in en jet på linjen men jag önskar i alla fall lycka till.
Det är kul att höra…så fort det sitter jetmotorer tror pax att flygplanet är nytt…Även en fabrikant TP uppfattas som gammal 😉
Det här är ett lyft för KID…men vad jag minns är ERJ-145 en otroligt dyr maskin att operera på korta linjer. Inget svenskt bolag har fått lönsamhet i maskinen tidigare men jag hoppas den är här för att stanna.
// M.P
Härligt att slippa gammla F50 i Kristianstad…Nu tror vi på mer passagerare med nya snabba jet!!
BMI är i alla fall ett väldigt seriöst flygbolag som verkat i många år. Med bra “Engelska” avtal för personalen……..
Fortfarande utländsk personal!
Hur skall detta sluta?
Härligt med jetplan från Kristianstad, äntligen slipper man de gammla bullriga propeller planen från forntiden.
Kommer bli fler passagerare, vi som idag åker till Sturup för att flyga jet, kommer tillbaka….:)
Grattis hela Kristianstad, äntligen något seriöst från Everöd!
Oj. Snacka om att step it up! Ser ut som en Embraer 145a det där
BMI Regional=ERJ
Enligt lag skall det tydligt anges innan du gör en bokning. Har du testat?