Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Skyways eller anställda en krona

Tråden startades av Anställd

Det skyways nu vill sälja eller snarare separera från den lönsamma delen är bolaget där de anställda finns, anställda som var med när bolaget gjorde vinst. Den vinsten man drar in under högkonjuktur borde användas i sämre tider som nu.
Media skriver det dom hör. De borde skriva mer om orsaken till problemet.

Man pratar om vinster 2007 på 50 miljoner, 2008 7 miljoner, vart har de pengarna tagit vägen?

Publicerad den 2009-11-03 09:58
Skriv ett svar
Antal svar: 10

svar

Bc
2014-09-17 12:14

Jag tror de förutsåg Norwegians long haul satsning och helt enkelt insåg att de inte kunde hålla priserna på samma nivå.

Daniel
2009-11-05 17:01

…….Sen vet jag inte är det är med Skyways Aviation UK. (www.skyways.co.uk)…….

Skyways Aviation UK har bytt namn till Skyworld Aviation UK.

Vetgirig
2009-11-05 13:21

År 2008 plockade ägarna ut en rund utdelning om ca 30 milj. Kvar blev 20 som försvann mycket pga att man la ner lönsamma linjer, tex Blue one-trafiken. Sen förlorade man ju också rikstrafiken. Dåligt ledarskap ledde också till en del förluster pga att personalen mådde dåligt och inte orkade ställa upp i ur och skur som hade behövts. Många bäckar små..men ett stort problem i Skyways är det dåliga ledarskapet och bristen på respekt för personalen.

Anställd
2009-11-04 13:28

Signaturen svar ger ett bra svar tycker jag!

Salén drar sig inte alls ur flygvärlden för övrigt, de har ju både Amapola och Direktflyg kvar. Samt Largus som äger en del av Fokkrarna. Sen vet jag inte är det är med Skyways Aviation UK. (www.skyways.co.uk)

Och Fokkern är som sagt inte dyrare än SF340…

Fd. anställd.
2009-11-04 09:02

Glömde säga att givetvis måste man se till att ALL flygande personal jobbar minst 850 flygtimmar/år.
Det gör dom nya moderna flygbolagen……..

Fd. anställd.
2009-11-04 07:39

För att spara kostnader måste Skyways börja med att dra ner på sina “overhead kostnader” lika många anställda på huvudkontoret som sina konkurrenter. Det behövs inget stort lönekontor, ingen egen skolavdelning (köp in dom tjänsterna) OP kan göra schema, flygchef kan även vara chefspilot.
Reducera till max 5 personer på kontoret. Ute basera all flygande personal = inga hotel, taxi eller traktamenten. Sedan en bra personal politik så att folk ställer upp för företaget, så skall ni se att ni blir konkurrens kraftiga i branschen igen.

Chaufför
2009-11-03 19:09

Roligt att Skyways AB har möjlighet att hyra kapacitet av andra än Skyways Express. Konkurrens är fantastiskt, även om det naggar på SPF’s tålamod och plånböcker. Konkurrens är det som driver och föder kapitalismen.

Hoppas att Skyways Express monteras ner till förmån för andra aktörer.

Fakta
2009-11-03 17:20

Hur skulle Skyways ta sig ur den här krisen, någon som kan komma med förslag. Skyways kan inte värja sig mot de lokala bolagen som startar runt om i landet. Ett nystartat bolag bär inte på höga löner och pensioner som Skyways har. De lokala bolagen startar upp med de lokala företagen och industrierna i ryggen.

Den extremt slimmade organisationen som de nya lokala bolagen har gör ju inte saken bättre. Traktamenten har dom inte heller.

Hur tror ni att det kommer se ut i kabinen när det står en SAAB 340 från orten bredvid Skyways dyra Fokker 50 och dyra besättning.

Jag lider med piloterna på Skyways men hur länge skulle det hålla?

Rattarn
2009-11-03 12:31

Jag skrev det i tidigare tråd, att detta är bara ett sätt att komma runt anställningarna med senioritet och lönestegar. Nu kommer alla att bli uppsagda och erbjudas anställning i “nytt” bolag och lön utan att tillgodräkna sig erfarenhet. Dvs mins 40-50% lönesänkning och sämre arbetsvilkor a´la MCA mfl. Facket står bara och rycker på axlarna.

Kommentera vilt i tidningarna som skriver om detta idag och representanter för löntagarna bör uppmärksamma journalisterna på verkligenheten.

Varför godtar luftfartsmyndigheten dessa anställningsformer utanför AOC som tidigare var något uppstyrt?

svar
2009-11-03 11:45

Jag håller helt med “anställd”. Att media sväljer lögnerna i från ledning och inte ifrågasätter mer är löjligt. Bolagets intäkter går in i marknadsbolaget och kvar finns endast kostnadsposter i flygbolaget Skyways. Totalt sett går det bra. Passagerare har hittat tillbaka på många av linjerna. Piloterna har långt ifrån samma löner som tex SAS och F-50 är en av dom billigaste typerna att operera. Kabinpersonalen städar flygplanen själva nu för tiden etc. Att flygbolaget går i förlust är för att man vill att det ska göra det för att på så sätt kunna göra sig av med personalen. En 60% lönesänkning för piloterna hade inneburit att en pilot med 15 år på företaget och ca 1 miljon i studieskulder tjäna kring 20 000 kr i månaden. För att straffa piloterna och komma runt lagar och avtal så gör man nu på detta sätt. Man får inte heller glömma att det faktiskt är flygbolaget Skyways som har gott rykte med sin regularitet och flygande personal. Nu kommer passagerare att få flyga med sämre in-hyrda flygplan som det står Skyways på. Dessa bolag har långt ifrån lika många tillstånd och kvalitetsstämplar i form av ex. IOSA m,m. Det blir en rejäl kvalitetssänkning som välkomnar nya operatörer på linjerna. Varför ska man nu flyga Skyways? Skyways är ju bara ett biljettkontor.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500