Flyg till Somalia
Jag undrar varför det inte finns några direktflyg till Somalia från Sverige med tanke på att vi har 50-100,000 somalier här som kanske vill åka hem på semester.
svar
Per: Har man en landningsbana som är 4150m lång så blir nog NASA intresserad p.g.a. det.
Det är nog både utrikes och inrikes
Fattar inte att NASA använde denna flygplatsen på 70 talet
Är det där inrikes eller utrikes terminalen?
Vänthallen på Berbera international airport i Somalia
http://www.panoramio.com/photo/61379834?source=wapi&referrer=kh.google.com
Nu är väll dessa 100000 Somalier knappast en köpstark grupp……..
Jo det stämmer, Daallo flyger till mogadishu från Djibouti. Problemet är att en Svensk-Somalier med resedokument eller främlingspass måste checka om när de byter till Daallo Airlines då Daallo saknar samarbetsavtal med andra flygbolag. Har man främlingspass så får man inte lämna terminalen i t.ex. Djibouti, Kenya eller Arabemiraten.
Fast är de flyktingklassade mot Somalia och reser dit kan de nog räkna med att deras uppehållstillstånd återkallas när de ansöker om nytt resedokument (flyktingklassade får resedokument enligt genevekonventionen, inte främlingspass). Men många är förstås inte flyktingklassade utan har fått på humanitära skäl eller som anhöriga och då lägger sig ingen i vart de åker.
Lite OT…sorry. Förresten,flyger inte Daalo Airlines dit från närområdet? Ryska plan och ryska piloter tror jag. http://www.daallo.com/flightsch.aspx
Jo då, åka till Somalia får de göra, men de får inte transfera i Dubai eller Nairobi med främlingspass, därför kan de inte flyga. Det kan de däremot göra nu via Istanbul.
PF:
Om de har PUT (permanent uppehållstillstånd) får de åka hur mycket de vill till Somalia.
Får dom virkelig åke ditned på “semester” dersom de har flyktning/asylstatus i de nordiske land…..???
Ja du Lågprisprofilen. Tror nog att dom kan fylla 2 st kärror med nämda anhöriga om dagen. Man jobbar nog i fel bransch känns det som
Ethiopian trafikerar Sverige. Ganska nära Somalia kommer man ju då.
Ett flyg Sthlm-Moghadishu är onekligen en intressant idé. Troligen kan man sälja halva kabinen till migrationsverket på nedturen. Uppturen kan man fylla med anhörginvandrare. “Etnisk” trafik för resten. Dock en linje med mycket politisk risk som det brukar heta.
Någon som vet vilka länder i Afrika som trafikeras från Sverige?
Går det att köpa stolar med något av charterbolagen?
Turk Hava Yollari ( TK ) flyger reguljärt till Mogadishu.
Men lugn i bussen. Viking II och TORE Air, nya bolag på G, kommer snart att i alla
fall SÄLJA biljetter. Huruvida man sen flyger är en annan femma.
Glöm inte att det var råger som var etta på den nyheten.
Det kanske inte behövs tack vare Ethiopians Arlanda-Addis Ababa linje.
Somalia är ett laglöst land som vars regering inte har någon kontroll över territoriet. Landet styrs av lokala krighsherrar och domstolar. Antar att motsvarande luftfartsmyndigheter inte heller håller högsta klass. Man får helt enkelt flyga till arabiska halvön eller något annat afrikanskt land först och byta där.
Beträffande somalierna i Sverige flydde dom våldsamheter och misär. Många har nog inte råd med en så pass dyr resa (hade inte jag heller haft) andra vill nog inte resa dit eftersom man valt att lämna eländet, eller helt enkelt för att man riskerar att bli dödad.
Om Somalia någon gång stabiliseras hyfsat kommer det säkert att poppa upp diverse flyglinjer, liksom de till Irak.
Finns det inte det? Det var jag helt övertygad om faktiskt!!