Varför är alla så osams??
Hej
Jag har läst här ett längre tag nu och blir bestört över hur ni tilltalar varandra!. Tonen här inne är väldigt tråkig tycker jag och ingen tjänar på att alla bråkar med varandra.
Vi borde hålla sams och i stället hålla en enad front utåt mot till exempel alliansen som monterar ner vårt land. Intresseorganisationen Flygtorget/Tyck till borde kunna göra detta gemensamt med oss här på forumet.
Tack för order/Filip Thostberg
svar
@svar Thor , frågor på detta ? Hmm ja en har jeg , hvorfor har du en mening on CC lön som eneste kategori , hvad med dig selv er du underbetald ?
1-SAS behövs, inte DYngan
2-Att betala för TR är helt ok år 2015
3-En kabinanställd som tjänar mer än 25.000kr i månaden är överbetald
3-Kastrup ÄR en bättre flygplats än ARN o OSL
4-NextJet kommer inte att koka
5-Airbus är modernt, Boeing är skräp
6-Bromma är Svedavia’s lekplats
1-Båda behövs. Alternativet NAS-Ryan
2-JA, sant
3-??? Du är inte insatt. 25 000 borde vara min lön.
4-Jo, de kommer de. GARANTERAT.
5-Same same, how cares?
6-FEL, Regeringens lekplats.
Tråden är snart 8år gammal men högaktuell. Snart kommer vi väl att se reklam riktad mot tonåringar här på Flygtorget.
Finns det inget annat att snacka om än DY vs. SK, eller att kasta skit på alla som köper sin rating?
Kanske dags för inloggning? Kvalitet istället för kvantitet kanske skulle funka bra här?
Pelle
Rösta rött för snabb nedläggning av hela flygbranchen.
Mycket trevlig kommentar av föregående talare.
Ja, vi borde göra gemensam i sak i att försöka stoppa Norwegian. Cirkusen måste upphöra!
Det tråkiga är att 90% av trådarna är DYngan vs. SKiten
Skriver man att SAS går dåligt, så svarar någon att Norwegian går sämre. Sedan är fighten igång. Lila dant i alla trådar. Hade detta varit till ecempel A-net, hade nog 90% av alla blivit portade från forumet.
Absolut den bästa och sanningenliga kommentar jag nånsin har läst här på forumet. Tack för den….
Jag önskar er alla en trevlig helg!
Om miljö- och vänstermupparna fick bestämma så skulle all flygtrafik läggas ner alternativt bli så dyr att bara riksdagsmän skulle få resa (med gratis årskort betalat av skattebetalarna). Allt bygger på elitens förmåner medan folket ska anpassa sig i sann kommunistanda. Charter blir 5000 kr dyrare och bara de rikaste ska ha råd med det efter att Miljöpartiet fått höja flygskatten.
Det räcker att se bakåt under en femårsperiod för att se hur illa det är:
– Maria Wetterstrand och hennes likasinnade finska miljöpojkvän flygpendlade mellan Stockholm-Helsingfors varje vecka. Varför dög inte en betydligt miljövänligare Finlandsfärja? Går inte miljön först ledet?
– Rossana Dinamarca flygpendlar veckovis mellan Stockholm-Trollhättan trots att hon har gratis Guldkort på SJ och att Vänsterpartiet har en åsikt att flyget knappt är existensberättigat.
– Miljöpartisten Mikaela Valtersson reste med taxi för 17000 kr under 6 månader. Är taxi kollektivtrafik?
– Det sitter ett gäng Miljö- och Vänsterpartister i EU-parlamentet som pendlar i business class mellan sina hemstäder och Bryssel. Varför väljer de inte att åka det “miljövänliga” tåget?
– Miljöpartister äger de äldsta och miljöfarliga bilarna. Många har så gamla bilar att de inte ens är utrustade med katalysator.
Går man lite längre bak i tiden så finns det mer:
– Miljöpartisten Yvonne Ruwaidas taxiresor för 70000 kr är en historia för sig. Om man sedan lägger på kontokortsaffärer och mobiltelefonräkningar så är det ett under att hon fortfarande får hålla på med politik.
– Per Garthon kör visserligen med etanol, fast i kroppen och lyckas komma undan med det. Kör man på en älg så blir det eftersök. Kör man på en medtrafikant blir det eftersup.
– Gudrun Schyman ville på fyllan kanske tänka lite miljövänligt och valde att urinera på ett biografgolv istället för att kissa i en toalettstol med allt vad det innebär (rena och klorera vattnet för att sedan rena avloppsvattnet). Som de flesta vänsteridéer var det inte så vältänkt eftersom en miljöfarlig saneringsfirma fick ta hand om hennes rester. Skål!
Man kan kort och gott säga: Hade inte Miljöpartiet haft nästintill total uppbackning från likasinnade inom journalistkåren så skulle de inte ens klarat 4%-spärren.
Men dåså. Jag har visst misstagit mig. Eftersom allt är bra så kan vi vräka på med lite mera.
Hoppas du har rätt Gertrud. Bara inte MP får inflytande i Näringsdepartement så kanske vi kommer undan. Jag har mina betänkligheter om Åsa Romson. Litar inte ett smack på henne.
Vem har sagt att MP ska få igenom alla sina krav vid ev samarbete med S och V ?
Jag tror inte S vill skada sas på något sätt , och S ser väll gärna nysatsningar av olika flygbolag på ARN som något väldigt bra.
Tala för dig själv och de som inte orkar arbeta! Jag har aldrig haft det så bra som nu!
Varför startas tråden av Gösta Adolf men signeras Filip Thostberg ?
Lider trådskaparen av schizofreni eller är du själv det troll som kritiseras ?
Jamen vi kom ungefär så här långt innan saker och ting började spåra ur.
Trevligt initiativ Filip men jag tror ( eller hoppas ) att det är en minoritet av troll med allsköns nick som sabbar stämningen här på FT. Ungefär som den minoritet huliganer vars enda syfte är att sabba stämningen på fotbollsmatcher.
737 sammanfattar saken väl !
@Erik Sandblom
Hur kan Du få el från kolkraft till att vara “grön el”??
Om Du inte visste det så kommer stora delar av elen som används i Sverige från just kolkraftverk ute i Europa…även vårt Svenska Vattenfall äger kolkraftverk ute i Europa så slopa skitsnacket om “gröna tågresor”.
SD är alltid ett bra alternativ
Alliansen är skit för flybranschen, framför allt allmänflyget.
Miljöpartiet är skit för inrikesflyget. Får Åsa Romson som hon vill kommer vi att få betala minst 3.000kr för billigaste enkelbiljetten på t.ex ARN-MMX
Så hur vi än väljer i höst, så finns det inget bra alternativ.
Bosse (ej Ringholm)
Nu ska vi se här.. enad front mot alliansen, på flygtorget/tyck till hmm… jo det känns ju som helt rätt…