Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS surfar på Ryanairs:s framgångar

Tråden startades av NotSAS

Lågprisbolaget Ryanair, med sin smarta och mycket lönsamma affärsidé, stjäl hela tiden nya kunder från dyra SAS. Ett fenomen som kommer att fortsätta så länge SAS har problem med att effektivt matcha lågprisflygets utveckling.

Ryanair:s vinster genereras till stor del av kommissioner från anvisning av hotell och biluthyrning.

SAS har inte varit lika framgångsrika med det konceptet. SAS hatar Ryan för att sälja 1-kronasbiljetter och ändå redovisa miljardvinster.

Emellertid har SAS inga som helst betänkligheter att utnyttja Ryanair:s passagerare när de kommer till t ex Stansted.

I braskande reklam försöker man fånga upp Ryanair:s resenärer att bo på Radisson SAS vid Stansteds airport.

Då passar det. Ryanair drar folk till flygplatsen och SAS surfar på Ryan:s ökande passagerartillströmning.

Borde vara lite pinsamt för SAS – att smyga in bakifrån och skinna Ryan:s kunder.

Undrar hur det är med miljön på SAS hotell världen över? Har de samma taskiga underhåll/service på hotellen som man får uppleva på t ex Kastrup? – där personalen inte klarar av att fixa ett fel efter sju timmar och fyra taxförsök.

Stinker det i ett hörn av koncernen – så kan man misstänka att det även smittar till andra hörn av imperiet.

Publicerad den 2007-04-07 21:35
Skriv ett svar
Antal svar: 29

svar

Matarflygaren
2014-11-24 09:06

Nä du, nickskojare.
La Paige skulle aldrig felaktigt stava Ryanair – som du gör med din avstavning.
Dåligt försök att stjäla ett nick.

La Paige
2014-11-24 00:02

Jag är fortfarande kvar här inne och läser men jag skriver väldigt sällan. Visst skulle det vara roligt om Ryan Air kom till Arlanda och konkurrera med min gamla arbetsgivare. Tror att Ryan har allt att vinna på att flytta sin trafik till Arlanda.

Lindegaard
2014-11-22 18:21

SAS borde återuppliva Snowflake

Matarflygaren
2014-11-22 17:47

Oj, vad glad jag blev när jag såg att La Paige var tillbaks på forumet.
Men tyvärr var inlägget gammalt.
Det väcker minnen från den tid då diskussionerna mellan NotSAS och henne gjorde det både intressant och roligt att gå in på forumet.
Nu är det mest tjafs om Bromma eller inte………
Hur roligt är det?

Gudrun den ll
2014-11-22 16:05

Hmmm… det är väl från Norwegian Ryan kommer att ta flest pax isf???
SAS har väl fokus på affärsresenärer och inte den snåla “grå massan”!!

KalleP
2014-11-22 08:32

Nighthawk! Har du inte vaknat ännu?

Ryanair finns numer inte bara på landet de finns överallt nu och det går bra som bara fanken. Arlanda nästa nu efter att Köpenhamn är den senaste centrumflygplatsen att få äran av att en världen största flygbolag är på plats. Förmodligen så trafikerar Ryanair fler regionhuvudflygplatser än SAS idag. Skulle vara kul att se resultatet om någon orkade räkna.

Somna om eller läs på lite grannnnna vetja!

Sv Nighthawk
2014-11-21 23:48

En stor skillnad mellan McDonald och RyanAir. McDonald finns i centrum RyanAir tio mil bort.

Inge
2014-11-21 23:12

Intressant notering såhär 7 år senare. Idag heter det Radisson BLU och inte Radisson SAS. Har SAS sålt av Radisson också?

Jan
2014-11-21 21:06

Vilka delar är det SAS har kopierat?

La Paige
2007-04-07 21:35

St. James Management Services (agentur åt Ryanair) verkar inte misstycka att Radisson SAS har ett hotell vid Stansted med tanke på att deras rekryteringsdagar för kabinpersonal äger rum där.

KJ8337AN
2007-04-07 18:27

Än en gång! Påståendet att SAS skulle surfa på Ryanair framgång är så enfaldigt så inte ens Ryanair skulle komma på iden att beskylla SAS för det !
Hela Rezidor-gruppen där RadissonSAS ingår är en mycket framgångsrik hotellkedja som numera har omkring 270 hotell världen över, i storstäder, vid beacher och vid en och annan storflygplats, en stor del finns på platser i USA, Asien, Australien och Sydamerika dit varken Ryanair eller SAS nånsin har flugit!
Nu har SAS sålt sin del i företaget och gjort en stor vinst, vad är problemet?
Tror i alla fall inte att Ryanair känner sej utnyttjade!

Matarflygaren
2007-04-07 14:28

Jöns. Du förstår inte poängen med NotSAS inlägg. Tråden handlar faktiskt om hur SAS drar nytta av Ryanair´s framgångar. Det borde vara lite pinsamt även om allt är tillåtet inom business.

Nu visade det sig att SAS Radisson inte längre var så lukrativt som det en gång var under det glada åttiotalet. Varför skulle man annars sälja ut en guldkalv?

Nej, jag håller med NotSAS. SAS har svårt att lyckas i affärer. Vare sig det gäller flyg eller hotellverksamhet. De gyllene åren är över. Nu är det krativitet som gäller. Och det saknar SAS. Det bästa som SAS gjort är att sälja ut hotellen i rättan tid. Kanske dags att koncentrera sig på seriös flygverksamhet istället.

Utbilda servicefolk och satsa på miljön är intelligentare än att bedriva hotellverksamhet. Det är andra bättre på. Ska bli intressant och se lyftet för Rezidor Group.
Glad Påsk till alla.

Flöjten
2007-04-07 12:01

Men då kan du väl sluta gråta NotSAS om SAS nu var tvugna att sälja pga dålig lönsamhet som du själv skriver. Jag kan faktiskt inte förstå ditt problem med det hela?

NotSAS
2007-04-06 07:30

Kjell-Åke,
Javisst fanns Stansted på 70-talet med en tynande tillvaro.

Då fanns inte lågprisflyget.
Då fanns inte heller SAS där.

Så plötsligt kom Ryanair igång med 150 incheckningsdiskar.
Då plötsligt hängde SAS på med hotellrörelse.

Det är att knapra smulor från den smartes bord. Den smarte var knappast SAS.

SAS tvingades sälja hotellverksamheten pga dålig lönsamhet.
Har Ryanair tvingats sälja nåt pga dålig lönsamhet?

Vem är smartast?

NotRyan
2007-04-06 02:17

Ser man ettt tillfälle att göra business så gör man väl det?

Sedan är nog inte den primära målgruppen Ryans resenärer, av dom som mot förmodan skulle stanna på flygplatsen kommer de absolut flesta säkert inte att ta in på Radisson SAS, utan slafa inne på dasset eller liknande

Den här diskussionen är lika imbecill som att påstå att Easybus “hjälper” värsta konkurrenten Ryanair genom att börja konkurrera på sträckan London – Stansted. Vart vill du komma, NotSAS, annat än att vräka ut ditt hat mot SAS?

I miljödiskussionen har du en poäng, det har du inte här…

Jag önskar dig och alla andra en glad påsk..

Mvh
/NotRyan

KJ8337AN
2007-04-05 20:48

NotSAS, vad snällt av dej att sänka dej ner till min nivå, tack!
Landade på Stansted redan i början på 1970-talet, Stansted fanns långt innan Ryanair fanns!
Nej, fattar inte poängen, SAS Radisson finns på många ställen dit varken SAS eller Ryanair flyger, SAS Radison är en hotellkedja och inget annat!

NotSAS
2007-04-05 20:21

Kjelle lelle,
Fattar du inte poängen eller vill du bara inte?

Det är inget fel på SAS Radisson – jag har själv bott på det många gånger.

Grejen med inlägget var att SAS – som hatar Ryanair – däremot med glädje snor åt sig smulorna från det dukade bordet som Ryanair byggt upp i Stansted.

Kjelle, kanske lite svårt att hänga med i tankegången? Lite för svårt, kanske? Sorry, ska försöka sänka nivån lite – just för dig.

Gonatt Kjelle.

KJ8337AN
2007-04-05 19:43

Vad jag förstår så är det väl inte förbjudet för ett flygbolag att driva hotell i städer som man inte flyger till!??
SAS Radisson finns på många platser som SAS aldrig flugit till t.ex. Mellan Östern, Afrika och Asien!
Även om NotSAS inte förstår det så kan de flesta hotellgäster bo på ett hotell som har ett namn som börjar på eller innehåller SAS utan att må dåligt,NotSAS pröva ett av dom även om dom är lite dyra, du kanske kan få ett billigt pris om du stannar över en weekend!!

NotSAS
2007-04-05 15:58

Hur många år tjänade SAS pengar på att snylta på Ryanair:s passagerare – innan de sålde?

Kan man inte dra in tillräckligt med pengar på egna pax så snor vi från Ryanair – tänkte SAS……

Det gick väl inte så bra. Lågprisflyg och dyra SAS Radisson rimmar ganska illa. Kanske det går bättre med Rezidors:s smartness.

NotRyan
2007-04-05 15:29

Jo, visst är kunskap makt, men har man ingen kunskap så ser det bara löjligt ut när man försöker sätta ner foten.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500