Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

PPL-teoripaket köpes!

Tråden startades av Johanna

Jag söker PPL teoripaketet från ksab om det är någon som har och vill sälja? 🙂
Maila: johannaekmannilsson@hotmail.com

Publicerad den 2015-11-20 16:57
Skriv ett svar
Antal svar: 4

svar

Maja
2017-02-11 20:58

Jag håller inte med dom tidigare svaren, jag köpte själv begagnat mina böcker rev 2009 till 2014 KSAK uppdaterar sina böcker ungefär en bok varje år. Jag är nästan kalr med teorin och jag upplever att det bara var navigations boken som var problem med. Men det berodde på att den var så otroligt dåligt skriven. Men den nya boken som många på klubben hade verkade mycket bättre. Så om jag var dig så köp böckerna beganat för ca 1000 kr och köp den senaste Naviagationsboken från KSAK ny för ca 500 kr. Dom 3500 kr du sparar kan du lägga på två flyglektioner och lite fika. Dessutom så kan du sälja böckerna när du är klar med teorin och då får du tillbaka 1000 kr Då har du bara betalat 500 kr för teoriböckerna. För när du väl är klar kommer du troligen aldrig läsa böckerna igen, om du vill kolla upp något så kommer du troligen använda google eller Youtube.

Maja

Doktorn
2015-11-23 02:21

Snålheten bedrar ibland visheten..

Som Surkart skriver kan beggade böcker vara inaktuella, och om man nu tänker gå en utbildning som kan kosta upp mot 100000 kr undrar jag varför man ska försöka spara in på något så viktigt som teoriböckerna som i paket direkt från tillverkaren bara kostar 5100 kr.

Surkart
2015-11-22 11:05

Tänk på att det har kommit flera nya böcker i KSABs PPL-paket. Jag har köpt de nya böckerna, och de är betydligt bättre än de gamla böckerna (jag har också de gamla böckerna). Om du köper ett begagnat paket är det stor risk att det är inaktuellt. Flera av de gamla böckerna var riktigt dåliga.

Spindelmannen
2015-11-21 07:58

Kolla forumet i flygfyren och ett inlägg där från 14e nov, försökte klippa in direktlänken men det segar sig.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500