Emirates
Någon som har varit där på intervju ( pilot ) några tips ???
svar
Hej Johan V!
Kul med jobb i Emirates, hoppas du flyger bättre än du stavar!
Mattias;. Enligt EASA krav, är numera ATPL 1500H. Tycker du det är rimligt?. Om man ska bli skeppare och gå gaffel kursen borde man i alla fall flyga minst 5 år på typen. Eller tycker du inte det. Men du skulle nog lägga dig på operationsbordet och göra Bypass med en AT läkare.
SAS Kapten
Hej alla
Ja det var en livlig tråd om Emirates. Själv har jag arbetat här i sandlådan sedan 2002. Är skeppare på A340. Vi jobbar mkt. Vad gäller antagningstesterna kan jag hålla med tidigare talare. Det är svårt. Om det beror på att dem har orimliga krav,eller konjuktur: innebär att när det behövs mng piloter så dyker det upp en ngt annorlunda rekryteringsprocess än den vanliga.
Min bestämda uppfattning är att ni som vill bo här nere.ska söka så klart. Det är ett annat liv. Sen är det klart att man kan inte bli skeppare om man har 2.000 H. Det faller på sin egna orimlighet.
Det är marknaden som tvingar fram detta. Jag är medveten om att många flygbolag i norra Europa uppgraderar piloter som kanske är ny på typ_:: 2 år, och sen blir kapten. Detta tycker jag är fel.
När dem svåra problemen dyker upp är statistiken tydligen, det handlar om kunskapsbank. Och det har man inte vid 2.000-3.000H
Tänkte att det här kunde vara nyttig information för den som ska börja arbeta på Emirates…
Från nyheter24.se:
“Fängelse för sexiga textmeddelanden
Ett indiskt par har dömts till tre månaders fängelse för en het sms-konversation.
DUBAI. Parets arbetade på flygbolaget Emirates och hade en otrohetsaffär med varandra.
Relationen uppdagades när kvinnans man begärde skilsmässa. I domstolen dök sms-konversationen upp som bevis för otroheten.
Oturligt hade paret haft en konversation i Dubai, där otrohet fortfarande är straffbart enligt lag.
Textmeddelanden beskrivs som sexuella där paret skriver om att begå synd flera gånger.
I december i fjol dömdes paret till sex månaders fängelse och livslång utvisning från Förenade arabemiraten. Domen kortades senare till tre månader i fängelse, uppger Huffington Post”
Till Pär:
Med din attityd kommer jag tycka synd om dina kollegor som tvingas jobba med dig.
Och varför klanka ner på ett flygbolag som City Airline? Om du nu är pilot så borde väl t o m DU fatta och förstå att City måste leva upp till samma krav som andra flygbolag. Kapten inom 24 timmar?? Säger inget så har jag ingenting sagt
Per lär inte ens flyga UL. Med den destruktiva insällningen så skall man inte vistas i denna branschen. Sådana gallras ut naturligt. Punkt slut.
Hej,
Ni kanske vet att det har varit rekrytering för emirates airlines på Rica Talk Hotel den 7:e mars men jag undrar om någon gick vidare på rekryteringen?
Per är nog en av dem som fick “Thanks but no thanks”-brevet från M’Rats.
Det var naturligtvis Per som åsyftades. Otroligt arrogant attityd från Per, hoppas innerligt att din tid som flygande snart är över. Det finns oändligt många trevliga och ödmjuka personer som förtjänar liknande jobb betydligt mer än dig. Med tanke på hur flygbranschen ser ut idag så måste man ju hjälpa folk så mycket man kan, särskilt när man redan fått ett bra jobb själv (vilket Per påstår att han har). En sådan inställning brukar även hjälpa en själv i det långa loppet, man vet aldrig vem som är ens nästa chef eller arbetsgivare. Tyvärr har jag själv ingen information om Emirates att dela med mig av, men jag önskar dig lycka till iaf!
flyg, det var knappast dig dem två föregående talarna syftade på. Mer troligt att det var Per dem hade i åtanke med sina inlägg…
Det var inte min avsikt att vara otrevlig .
bara undrade om någon visste något om Emirates och vad som händer där.
Eller i att vara ödmjuka… 🙂
Uppenbarligen testar de inte kandidaternas sätt att uttrycka sig i skrift.
Jag har varit på intervju, och fick jobb. Tips?. Knappast
passar du inte där lär du få besked om det. Och ett tips,har du inte gått på TFHS(tidigare version,inte den senare på 2000-talet),eller flygvapnet tror jag knappast du kommer in.
du kan ju alltid söka till Cityairline,dem tar in precis vem som helst,och har du tur blir du kapten inom 24 timmar.
Läs “ace the technical pilotintervju”