Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Vattnet på flygplanets toalett

Tråden startades av Hans

Går det att dricka vattnet ur kranen på flygplanets toalett?
Ska flyga med Norwegians Boeing 787 och tänkte blanda saft ombord.

Publicerad den 2016-06-23 19:03
Skriv ett svar
Antal svar: 9

svar

Snål
2016-06-25 17:26

Roger A,
Vattnet till kaffet kokas, vilket dödar bakterier.
Ni skall inte dricka vattnet ombord från toaletten.

Fyll på med vatten efter säkerhetskontrollen som redan sagts.

Cc
2016-06-25 15:11

Att ha i åtanke är att vattencisternen aldrig sköljs ur och att påfyllningen sitter ca 30cm från där man tömmer ut waste. Så jag skulle definitivt avstå. Finns en anledning att vatten serveras på flaska ombord. I de finner du knappast mögel, avlagringar eller e coli bakterier.. Smaklig saftstund!

PAX
2016-06-24 10:38

Nja, lite osmakligt verkar det vara att dricka ut toaletten.
Ta vatten ur vattenkranen istället 🙂

Trevlig midsommar!

Roger A
2016-06-24 09:18

Det är inget fel på det vattnet. Jag brukar borsta tänderna med det och det är samma vatten som allt kaffe och te bryggs på ombord.

Tendo från Avpixlat
2016-06-24 00:19

Inga problem. Drick saft och må väl. Har du tur kan du få låna ugnen i gallyt och värma resterna av skånsk äggakauga som du har längst ner i frysboxen i din sterilt inredda WT villa från 60-talet.

B
2016-06-23 22:10

Nä gör absolut inte det. Om sådant vatten ska drickas måste det först kokas. Ta hellre med en tom pet-flaska och fyll på innanför säkerhetskontrollen.

ABC
2016-06-23 19:54

?? Har du två resväskor med dig, en för frugan och den andra sitter ungarna i? Skulle inte rekomendera detta. Vatten tankas över hela världen och tappas inte ur mellan flygningar. Ta med dig en tom petflaska och små (max 100 ml) saftkoncentrat och fyll vattenflaskan efter säkerhetskontrollen. Detta hade säkert kjosgubben gjort själv om han velat kosta på sig lite saft..

Waterboy
2016-06-23 19:51

Inte att rekommendera! Vattnet innehåller en hyfsad mängd klor för att undvika bakterier. Bättre att isåfall fylla på vatten i flaskor på airside

2016-06-23 19:48

Ja, det går. Det är färskvatten som fylls på.

Annars får du säkert vatten från CC.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500