“Skitjobb”?
Alla pratar om att nya piloter kan bli tvungna att ta “skitjobb” i afrika eller i andra u-länder för att få mer flygtimmar. Vad innebär ett sådant jobb? Vilka flygplanstyper? Löner? Arbetstider? Arbetsförhållanden? m.m
svar
@ Pehr
Wow, du verkar vara en väldigt begåvad individ du..
Nej det vete faen!
Jag får ju flyga och slipper sitta inne och gnälla som en luffare!
att vara bitter & pilot på NJ går hand i hand
Haha, ja inte undra på att ni är bittra pojkar.. Fast med en sån här negativ attityd och nedlåtande syn på sig själv så är det inte så konstigt att ni sitter på det här “forumet” och kokar soppor av ilska och avundsjuka..
Det finns nog inget bolag som vill anställa er..! 🙂
Lycka till med livet! 😉
Låter som flygbranschen i ett nötskal!
Det är bara börja på NJ, Så slipper du dra till afrika
Dessutom har du äran att få köpa dig denna situation för runt miljonen. Härligt.
Bra skrivet! Kunde inte formulera det bättre själv!
Skitjobb= Ett arbete du inte trivs med. Du har inget liv, för om du inte flyger, sover eller är för trött för att göra något är du standby, du lever i en håla där du inte vill bo, bolaget är så långt ifrån seriöst man kan komma, och dina kaptner är ännu mera less på jobbet än vad du är vilket inte döljs under de långa stunder ni spenderar instängda tillsammans i en trång cockpit. Din lön räcker knappt till din lägenhet du delar med andra i samma situation. Är detta vad du söker? Dessa jobb finns närmare dig än vad du tror.