Precis börjat din utbildning?
Undrar om det finns några flygsugna grabbar/tjejer som börjar sin utbildning efter allt som skrivs och hörs om hur branschen ser ut för piloter? Och HUR tänker ni då?
svar
g: Jo, det stämmer. Bara för att jag är kapten kan jag väl ha en annan sida utanför mitt yrke? Där jag kan leka lite mer med mina ordval.
a:
Förlåt då, 747. Dock kan det fortfarande aldrig stämma…
g:
Vart har jag skrivit att jag flyger A330?
a:
Märks på din attityd att du inte är kapten på A330…
Kämpa på r, med rätt inställning når du molnen!
@a: Haha ja alla har rätt att tycka vad de vill i detta avlånga land.
Ha en fortsatt trevlig helg!
R:
Tänkte väl, inte kunde du haft fru och barn. Märktes på sättet du formulerade dig att du var ung och oerfaren (galen)
Mvh
Kapten SRT BO FLY 747 DEPATURE
Dålig formulering, jag har ingen egen familj utan mina föräldrar och syskon var det jag menade.
@Norbit:
Du har helt rätt i att man måste ha en annan plan. Som sagt känner jag en del som jobbar både i Sverige och utomlands, men även de som har gått över till “vanliga” jobb eftersom de inte lagt ned så mycket tid och energi det krävs för att få sitt första jobb. Många har för höga krav samt att de inte vill flytta pga familj eller liknande. Jag är verkligen ingen förespråkare för NAS eller RYR men är det enda “utvägen” får man ta det.
De har inte haft bilden klar för sig innan de hoppade på utbildningen. Det är synd och eftersom det rör sig om en krävande utbildning, inte någon kurs i ökenvetenskap så måste man tänka efter fler gånger än en innan man hoppar på tåget(flygplanet 😉 ).
Jag har själv tre alternativ att luta mig på om det skiter sig till en början, vilket både jag och min familj har delvis ställt in mig på.
Sverige är en svår marknad men förhoppningsvis efter 10(?) år utomlands kanske marknaden ser bättre ut, vem vet.
R, du verkar vara framåt och det krävs i denna bransch. Men jag hoppas även att du har en andra plan ifall det inte skulle gå. För som pilot krävs det av dig att du kan redovisa vad du ska göra ifall det inte går som du tänkt dig. Med andra ord om du kör mot ett åskmoln krävs det av dig att du kan ändra kurs eller gå till en alternativ flygplats.
Sen är det inte så lätt att bara komma tillbaka till Sverige, jag har flera kollegor som kan vittna om det.
@LH: Flygtorget är i princip min startsida så, ja jag har läst de flesta intressanta trådarna. Det är klart att det inte bara är att åka utomlands så löser sig allt. Men idag så finns det fler möjligheter att jobba inom EU än det var innan och jag känner väldigt många som jobbar utomlands i diverse länder. Det finns länder där man är tvungen att kunna modersmålet så som exempelvis Frankrike. Men idag är engelskan accepterad när bolag söker nya piloter.
Hemma i Sverige är det som du säger, vi är skyddade mot omvärlden. Vi tar bara in skandinaviska piloter etc. Men som många inte tänker på under sin utbildning är att skaffa sig så mycket vänner och kontakter som möjligt. Ofta på en flygskola finns det lärare som är kommersiella piloter och inte att glömma sina kursare som förmodligen kommer få jobb någonstans. Antingen i Sverige eller utomlands.
Kontakter är oerhört viktigt.
LH. Jag flög själv B737 utomlands i över 4 år innan Norwegian ringde upp mig. Jag hade då inga direkta kontakter, men visst kände man piloter i bolaget, dock ingen som jag hade flugit med.
Erfarenhet väger tyngst såvida du inte har en riktigt bra kontakt.
Men visst är det inte bara till att “flytta utomlands”.
Det är svårt att komma in, och långt ifrån alla får jobb. Sedan måste du även prestera för att hålla dig kvar. Det tror jag de flesta är väl medvetna om.
PS.
Uttrycket “komma hem” ges en annan innebörd nu när bara Helsingfors eller Malaga bas erbjuds. “Hemma” kan du vara när du är ledig. 5 on, 4 off, 5 on, 3 off.
R: Ursäkta men du verkar ha missat de trådarna som förklarar att det inte bara är att flytta utomlands så får man jobb. Har du medborgarskap i landet i fråga? Lokala cert? Arbetstillstånd? Kan du språket? Är du en erfaren pilot som kan erbjuda landet i fråga något unikt? Många aspirerande och nyutbildade pilot missar detta.
Samt de trådar som förklarar att när man väl flyttat utomlands så blir det väldigt svårt att få jobb i Sverige då man förlorar kontakten med branschen. Flyget i Sverige är väldigt litet internationellt sett. Det blir lite “alla känner alla” och folk ser därför självklart efter varandra. Ta Norwegian som exempel. Det spelar ingen roll hur många tusen timmar 737 du har. Känner du ingen i bolaget som kan ge dig en intern rekommendation har du ingen chans.
LH
@R: Wow ett vettigt svar för en gångs skull… Men att komma “hem” är inte så lätt det heller!
“Vi har faktisk mange piloter som har begynt hos oss de seneste dagene og som kommer fra Ryanair. Vi hadde ikke hatt så mange søknader som vi har, dersom kontraktene var så dårlige som Flygerforeningen antyder, sier Larsson”
Norwegian skiver i en artikel att de tar “mycket” folk från Ryan så deras avtal kan inte vara så dåliga… Men det har BARA att göra med att “Ryan” folket är trött på att slänga runt ute i Europa och vill komma “hem” till Scandinavien och Skavsta kan man glöma finns folk som köat dit i 5-6 år samt har nr 100 i kö, så de tar vad som helst! Det är INTE för att Norwegians avtal är bättre än RYANs, tvärt om!
Ja självklart känns det surt. Men vill man jobba med något man älskar så flyttar jag gärna utomlands några år för att få komma tillbaka senare i livet och flyga lite inrikes. Antingen på TP eller Jet.
Alla vet att guldåren är långt förbi och att branschen har börjat gå åt helt fel håll. Men någon måste ju jobba som det så.