Är det inte dags att förbjuda alla bemannings…?
Är det inte dags att förbjuda alla bemanningsföretag nu?
Jag förstod detta när dessa började ploppa fram som popcorn på marknaden vad syftet var med alla dessa bemanningsföretag!
Ungdomar några stycken som fått arbete flåsar och säger att jag har äntligen fått mitt första arbete och en liten lön!
Vad kostade det samhället för övrigt då?
Jo ett fungerande bolag blev av med sitt arbete med sina arbetare för att ett äckligt bemanningsföretag kryper ner med billigare löner och man får fram en sämre service som inte alls fungerar!
Priset som alla får betala är sämre service och fler arbetare som blir av med sina arbeten och listan kan göras mycket längre än så här.
Se bolag typ RyanAir och vad nu Norwegian tänker börja hålla på med!
Det var faktiskt mycket bättre förr!
svar
@DG:
På LO:s avtalsområde fungerar det redan så i Sverige. En inhyrd måste ha minst lika hög lön som en fast anställd. inom TCO:s avtalsområde är det däremot rena vilda western. Personligen anser jag att Unionen/SACO/ST är på tok för flata här. Detta berör inte bara flyget utan i allra högsta grad alla tjänsetmannayrken inom såväl privat som offentlig sektor.
Man kanske skulle börja med att få fram en lag, i Sverige, som sedan några år finns i Norge. Den säger att en inhyrd ska ha exakt samma lön och avtal. Kan man få detta i hela EU kanske? Drömmen vore ju om det skulle finnas en tidsregel också vad det gäller anställda via bemanningsföretag. Idag finns inget:-(
Det är struntprat att bemanningsföretag ger arbete åt de som är arbetslösa. Hur skulle dom kunna göra det, finns det behov av något arbete kan väl denna person anställas hos företaget som behöver personen.
Bemanningsförtetag är det sämst som drabbat vår civiliserade värd de senaste årtionden och borde helt förbjudas. Dom tillför ingenting i samhället utan tvärtom är det bara en förmedling av grå arbetskraft. Jag skulle som företagare aldrig befatta mig med sådana företag bara för att tjäna några kronor.
Nu är det ju så att det finns många både svenskar och andra européer som samtidigt som de arbetar för olika bemanningsföretag inom flygbranschen registrerat sig som “arbetslösa” och stämplar för a-kassa.
Även om det inte gäller för alla så bör möjligheten stoppas och branschen acceptera att alla verkar på villkor enligt kollektivavtal.
Dumpning av personalkostnader på bekostnad av skatter och sociala avgifter får inte vara ett verktyg i konkurrensen.
Inte alls. De ger jobb åt dem som annars skulle vara arbetslösa.
Syftet med bemanningsföretag är att ge arbetarna en möjlighet att arbeta hårt och länge och får pengar rakt ner i fickan utan att lönen ska kunna utmätas av kronofogde eller skattmas.
Ingen beskattning sker eller sociala avgifter betalas heller någonstans, därför är det enda påslaget utöver arbetares nettolön den rena administrativa kostnaden bemanningsföretaget har.
Missförstånd och missförstånd, sluta dribbla med semantiken! Syftet med bemanningsföretag är väl iaf uppenbart, dvs löne- och villkorsdumpning!?
Idén med bemanningsföretag är från början ganska bra. Att företag ska kunna få hjälp med att täcka upp toppar av ambulerande personal. Men på tjänstemannasidan (inkl flyget) är min uppfattning att det till 90% handlar om att sänka kostnaderna genom att försämra personalens villkor. Bemanningsföretag får göra arbete som man egentligen borde ha anställt egen personal för. Bemanningsbranchen som den ser ut i dag borde förbjudas, eller regleras ned till ett minimum.
Dock är frågan om hur det låter sig göras i transnationella brancher. Flyger man mellan Sverige och Thailand så känns det ju fullkomligt normalt om personalen ombord är Thailändare och har thailändsk lön. Flyger man däremot en ren inrikesflight mellan Östersund och Bromma känns det inte så naturligt om personalen är moldaver med rumänska pass anställda av ett rumänskt bemanningsföretag.
Har sett fler exempel bara på Arlanda hur många företag bytts ut för nån krona av bemanningsföretag där de anställda som fått arbeten känner sig som nutidens slavar!
Tjänsten som de tagit över fungerar inte alls lika bra fast man lovat att det inte skall ske någon försämring!
Vad underbart livet blivit!
Ett vanligt missförstånd är att det är bemanningsföretagen som dumpar löner och förmåner. Sanningen är den att det är flygbolagen som bestämmer allt. Bemanningsbolagen tillhandahåller bara tjänsten. Att vissa företag/flygbolag sedan bestämmer att BARA använda bemanningsföretag är ett strategiskt beslut som tas av deras företagsledning för att klara konkurrensen på en fri marknad.
Helt riktigt. Det får va nog med utnyttjande av människor som är i behov av en lön. Det gäller många bransch, alltså inte bara inom flyget även om vi drabbats av nåra av de värsta.