Flygbroms?
Hej
Jag undrar om piloten måste bromsa planets hjul, när planet står på marken med motorerna på, men inte med full gas eller någon gas alls. Är planens motorer så starka att det rullar av sig själv, fast man inte har någon gas?
Skälet till min fråga är att i min flygsimulator(FSX) rullar planet framåt fast jag har gasreglaget så långt bakåt det går.
svar
Som Tekniker då jag taxar en Turboprop tex Saab 340/F50 så måste lite pådrag ges och hållas för att få rull då Powerlever direkt ändra bladvinkeln (Betamode) från nära 0 till några plussgrader positiv bladvinkel (puttar lite luft bakåt från propellers) En tom Jet kärra tex Erj145 skjuter fart med PL i GI direkt när parkingbrakes lossas och måste bromsas ner för att taxingspeed ej ska bli för hög. En Saab 2000 kan man taxa sista biten på rull med propellerna i feathered och flygplanet drivs enbart framåt av avgasstrålen pga av “överstarka” motorer.
Det beror på. Jag har erfarenhet av ett 4-(jet)motorigt transportflygplan som hade så mycket dragkraft på ground idle att man var tvungen att bromsa ner farten under taxing.
Man kan motorköra med satta bromsar på marken med 100% power men det finns en risk att planet “hoppar” lite framåt. Detta gäller hos dom maskiner som jag har kört S340,2000,A320 och 737.
Normalt vill man ha klossar för att vara riktigt säker. Det har hänt olyckor där man ställt maskiner med hinder framför vid motorkörning med höga pådrag, men normalt håller bromsarna. Din simulator är alltså felaktig på den punkten.
På det flygplanet som jag flyger så beror det på din rampvikt – är flygplanet lätt rullar det framåt på idle thrust, är vi tungt lastade så räcker inte ground idle till för att det ska röra på sig. Gäller jet, vet ej hur det är med större TP då jag inte flugit det.
Det är alltid en viss dragkraft om du inte ställer om propellerbladen.
Samma sak gäller en jetmotor – alltid en viss dragkraft när motorerna är på.
När man drar av till idle. (throttlarna längst bak) så är dragkraften oftast så svag att den inte orkar dra flygplanet framåt när flygplanet är tungt.
Simulatorn kanske har det här med i beräkningarna?
Var det svar på din fråga?
du måste ju ha p-bromsen i?
HAHA, det är ju inte ens logist? SIMULATOR SHIT
ingen gas, inget driv!