Swissport tar över SAS marktjänst
Swissport tar över SAS marktjänst. – Är det ett scenario som inom en snar framtid skulle kunna bli verklighet? Med tanke på en kommande ny VD och säkerligen besparingar därtill i bagaget. Marktjänst finns ju bara kvar på CPH, ARN och OSL i detta nu, känns som en ganska bra besparing där, med tanke på allt man läser här inne, så verkar inte nöjdhetsfaktorn vara så hög på just marktjänsten, förseningar, strul etc.
Eller vad tror/tycker ni?
svar
Håller med Nils om överskriften. Kanske hade Swissport varit ett alternativ innan krisen och på kort sikt har de själva så stora problem och expansion finns inte på kartan. Man kan ju också spekulera i om det som PW tror skulle innebära en besparing att byta. Inte heller självklart att något skulle bli bättre bara för att en extern skall göra jobbet.
Sluta upp med att sätta en sån rubrik på en ren spekulations-/diskussionstråd. Det blir väldigt missvisande, lite click bait-varning.