150 friställs av Luftfartsverket på Arlanda
Luftfartsverket Arlanda har idag informerat personalen om att upp till 150 personer anställda på Arlanda flygplats kommer att varslas om uppsägning. Orsaken är den vikande konjunkturen och de negativa händelser som drabbat flyget den senaste tiden.
Den minskande flygtrafiken drabbar flygplatsen, då verksamheten till största
delen är avgiftsfinansierad. Sedan en tid tillbaka har ett förändringsarbete bedrivits inom Arlanda flygplats. Ursprungligen syftade arbetet bland annat till att öka
effektiviteten i organisationen för att klara den ökande flygtrafiken utan
ökade personalresurser.
– Den dramatiska utvecklingen på den svenska och internationella flygmarknaden gör att arbetet nu får en annan inriktning, säger Kerstin Lindberg Göransson, flygplatsdirektör Arlanda flygplats. – Vi är en del av flygbranschen, och påverkas i högsta grad av förändringarna i branschen.
Inom några veckor kommer Luftfartsverket, efter samråd med berörda fackliga
organisationer, att lägga ett varsel, dvs förvarna Länsarbetsnämnden att
Arlanda tvingas säga upp medarbetare.
Personalminskningen är en del av verkets åtgärdsprogram som syftar till att
möta en starkt vikande flygmarknad som kräver resultatförbättrande åtgärder på 500 Mkr de närmaste åren varav 250 Mkr under 2002.
Även SAS, flygcateringföretag, Skyways och Britannia har övertalig personal på Arlanda, Sveriges största arbetsplats.
(Utvecklingen av flygtrafiken m. m. diskuterades på Flyg med Framtid i Göteborg den 20 november och referaten kan läsas via länken nedan.)
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

