Aer Lingus slopar Business Class i Europa!
Aer Lingus som var nära konkurs efter den 11 september 2001 sade i veckan att man nu ser över sitt medlemskap i OneWorld och att beslut tas i november. Efter att man i april 2005 slopar affärsklass så kommer man inte att kunna erbjuda sina allianspartners affärskunder anslutningsflyg med motsvararande standard.
Aer Lingus styrelse har godkänt en treårsplan (turn around/se artikel) där 1.300 jobb skall bort. Syftet är att kunna konkurrera med easyJet och Ryanair på hemmamarknaden. I denna plan ingår att bolaget redan från januari 2005 upphör med sitt fraktflyg på alla marknader utom USA och Tyskland och överlåter detta till partnerflygbolag..
Den irländska regeringen diskuterar nu Aer Lingus framtid efter att ledningen aviserat att man vill köpa aktier i bolaget. Bolaget har reducerat kostnader med 30% vilket motsvarar 3 miljarder och 2000 anställda, en tredjedel av personalstyrkan, har fått lämna bolaget. Irlands största fackförening SIPTU har begärt längre tid för att godkänna ytterligare övertalighet i bolaget och hotar med strejker om förhandlingarna inte skjuts upp.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

