Ålands upphandlar flyg till Arlanda !

Publicerad den 2003-01-11 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Nu handlas flygtrafiken mellan Mariehamn och Arlanda upp av öns Landskapsstyrelse. Det handlar om två rundturer dagligen från 5 maj i år och under 3 år framåt. Flygplanen skall vara minst i klass med Jetstream 31 och totalt skall 16.200 flygstolar per år erbjudas. Upphandlingen - som är öppen för alla licensierade flygbolag i EU - skall vara inne redan 21 januari! Det skall bli intressant att följa om Åland lyckas bättre med denna upphandling än den svenska Rikstrafiken med sin. Ett förhållande som underlättar är att det bolag som flyger till Åland får sälja taxfree under flygningen, slipper moms och får betalt av staten för säkerhetskostnader !

Flygpriser skall vara maximalt 330 € (3000SEK) för en t&r-flygning och rabattpriser för privat och turistresor skall finnas. I upphandlingen stipuleras att det skall gå att boka i alla bokningssystem och att det skall vara lätt för kunden att boka vilket förutsätter Internet och telefonbokning. Anslutningsflyg med bolag som t ex Finnair, Skyways och SAS Arlanda och Mariehamn måste finnas.


Flygplanet skall ha tryckkabin, toalett (!), marchfart på 360km/tim (200 knop) minst 18 platser och kunna ta 20 kg bagage. Under juli skall ingen flygning ske, vilket ger de anställda god tid för semester och service på flygplanet.


Det ställs hårda krav på punktlighet och regularitet. Precis som i den svenska upphandlingen kan man säga upp trafikrättigheten med 6 månaders varsel, något som det danska bolaget DAT utnyttjat i Sverige och som ställer till stora problem inför sommartrafiken till Norrland.


Information om upphandlingen Mariehamn-Arlanda kan fås från Ålands Landskapsstyrelse på  epost: sven-olof.lindfors@ls.aland.fi

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten