American Airlines-haveri med en A300 i New York
American Airlines flight 587 från JFK-flygplatsen i New York med destination Santo Domingo på Dominicanska Republiken havererade på måndagen. Flygplanet, en Airbus A300-605R hade 246 passagerare och 9 besättningsmedlemmar ombord. Alla omkom när flygplanet försvann från radarn på 600 meters höjd och slog ner i Queens villaområde och fattade eld. Ögonvittnen påstår att flygplanet hade förlorat en motor före haveriet. Det sägs även att det förekommit en explosion. Även personer på marken sägs ha omkommit.
Inget tyder i nuläget på att det handlar om terrorism. Det amerikanska haverikommissionen utreder olycken och har hittat flygplanets ena färdskrivare.
Senast ett flygplan havererade efter att ha förlorat en motor i USA var 1979 när en American Airlines DC10 havererade vid start i Chicago. En mer gaffeltruck felmonterad motor var då orsaken.
Motortypen på det nu aktuella flygplanet från General Electric hade en servicevarning från fabriken – utgiven den 18 juni i år – som innebar att rotorblanden skulle inspekteras som fria från sprickor. När denna kontroll utförts är inte känt.
Airbus A300 är byggd i 500 exemplar och har en god säkerhetshistoria. Åtta haverier på över åtta miljoner flygtimmar och inget tidigare under start. Av de åtta olyckorna med omkomna är tre relaterade till flygplankapningar i Uganda, Algeriet och Nepal. I ett fall sköt USA ner en A300 från IranAir ner i Persiska Viken av misstag. Flygsäkerhetsmässigt handlar det alltså om fyra haverier.
I Skandinavien har Premiair några exemplar av flygplantypen som började tillverkas 1972. Över 400 är fortfarande i tjänst. Det aktuella flygplanet var tillverkat 1988.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

