Featured article image

Boeings 1000:e Dreamliner levererad

Publicerad den 2023-10-31 00:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-01-15 21:12
Kommentarer
Singapore Airlines har tagit emot sin tjugonde 787, den 1000:e byggd av Boeing. Efter två år i öknen ska 9V-SCP äntligen sättas i trafik.
9V-SCP är Boeings 1000:e Dreamliner som någonsin byggts. Flygplanet gjorde sin första testflygning 2020, och har sedan dess stått lagrad i öknen i Texas på grund av COVID-19.
 
I februari flögs flygplanet tillbaka till Charleston för underhållsarbeten, och nu har det alltså levererats till Singapore Airlines. Flygplanet startade från Charleston och efter tankning i Nagoya i Japan, flög det vidare till Singapore Changi.  
 
Singapore Airlines var lanseringskund för Boeing 787-10-varianten, den största medlemmen i Dreamliner-familjen, och flygbolaget har nu 20 Boeing 787-10 i sin flotta. Just detta flygplan är lätt att känna igen, eftersom det har en speciell "1000:e 787 Dreamliner"-dekal bredvid cockpitfönstret. Singapore Airlines har lagt en order på ytterligare elva 787-10, varav tre förväntas levereras i mars 2024,
 
Den första 787:an som monterades i South Carolina rullades ut den 27 april 2012. 
 
Boeing har haft många problem med Dreamlinern vid sin produktionsanläggning i Charleston. Upprepade kvalitetskontrollfrågor har stoppat leveranserna, senast nu i somras.  Trots dessa problem är Dreamlinern fortsatt populär inom flygindustrin, vilket är ett bevis på en ljusare framtid inom flyget.
 
Notera att 9V-SCP är den 1000:e Dreamlinern som någonsin byggts, tittar vi på antalet levererade Dreamliners så är siffran 1087.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten