Cypern kritiseras – Helios byter namn

Publicerad den 2006-03-17 00:00av Redaktionen
Kommentarer
I en hemlig amerikansk FAA-rapport (Federal Aviation Administration) konstateras, att Cyperns luftfartsmyndighet bär ett ansvar för den krasch med ett Helios Airways-plan norr om Aten i augusti förra året då 121 personer omkom.

Det är den grekiska tidningen To Vima som avslöjat innehållet i rapporten, försedd med "Top Secret".

I rapporten uppges att den cypriotiska luftfartsmyndigheten anklagas för otillräckliga kontroller innan olyckan.

Också Helios Airways pekas i rapporten ut som skyldigt. Särskilt påpekas att flygbolagets underhållsteam var bristfälligt.

Det antas att underhållsteamet, innan den flygning som ledde fram till kraschen, efter att den gjort ett tryckprov, har lämnat kontrollen på manuell i stället för på automatisk. Därmed tryckutjämnades inte kabinen sedan planet, en Boeing 737-300, startat. Planets piloter missade också detta faktum vid sin check före start. Det antas sedan att piloterna förvillats av att flygplanstypens varningssignal för felaktigt kabintryck låter likadant som vid felaktig start- och landningskonfiguration.

Den officiella grekiska undersökningskommissionen väntas lägga fram sin rapport innan sommaren.

Samtidigt meddelar Libra Holidays Group, en av Storbritanniens stora semesterresearrangörer, som äger Helios Airways, att man har ändrat namn på bolagen till ajet airways. ajet blir, till skillnad från Helios, främst ett charterbolag.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten