Svensk flygbolagsprofil drar sig tillbaka

Publicerad den 2023-06-27 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Över fyra decennier i flygets tjänst. Men nu lämnar den svenska flygbolagsprofilen Jan Palmér över till yngre krafter. Själv är han övertygad om att Nordic Aviation Group nu är tryggt etablerad på den europeiska marknaden.
Jan Palmér, möjligen mer känd som ”Palle” har varit verksam i flygbranschen i 45 år, de senaste åren som vd för Nordic Aviation Group i Estland. Innan dess har han suttit i ledningen för en rad skandinaviska flygbolag, Amapola, Malmö Aviation, Cimber, Skyways och Estonian Air.
Under Palles ledning har Nordic Aviation Group, där Xfly är produktionsenheten som bland annat flyger stor produktion för SAS med både ATR72 och CRJ 900. Utöver SAS finns en rad andra flygbolag på kundlistan, allt enligt affärsplanen att bli en ”capacity provider” när de traditionella flygbolagen behöver kapacitetsförstärkningar. I det läget menar Jan Palmér att det är dags att dra sig tillbaka.
– Jag har haft privilegiet och möjligheten att bidra till utvecklingen av flygbranschen i Europa under mer än fyra decennier. Idag har Nordic Aviation Group, so opererar under två varumärken, Xfly och Nordica, växt till en stabil verksamhet. Vi är en av de största underleverantörerna i Europa och när allt ser bra ut tycker jag att det är dags att lämna stafettpinnen vidare till nästa generation. 
– De långtidskontrakt som vi nu skrivit under, säkrar flygbolagets framtida utvecklingsmöjligheter under de kommande åren. Jag är mycket tacksam över att de estniska myndigheterna under åren, betrott mig med en så ansvarsfull uppgift. 
Skriv en kommentar

Kommentarer

thomas
2023-06-30 14:26

Ampola är väl det proffsigare bolaget om än de opererar ålderdomliga flyg

En förgrundsfigur
2023-06-30 14:10

Tack Palle för dina insatser i svenskt flyg. Till Klas kan jag bara säga att när Palle var VD för Skyways byggdes det upp till det stora svenska regionalbolaget. Han byggde även upp Amapola och var dess VD efter Skyways En duktig analytisk doer. Svenskt flyg skulle behöva fler såna.

Tomas
2023-06-29 01:26

@Klas
Amapola har inte gått i konkurs.

TP
2023-06-29 00:26

När menar du att Amapola och Malmö gick i konkurs?

Golf
2023-06-28 17:58

inte en chans att Palle lämnar flygbranschen, några månader semester, sen står han där igen.

Jens
2023-06-28 12:04

Tuffa har åren varit, bolag startas upp läggs ner. Aldrig den rätta klämmen. Kanske branschen inte tyckte du nådde fram till finrummen men bra kämpat.

klas
2023-06-28 10:55

Alla tidigare bolag som räknas upp i artikeln har gjort konkurs. Verkar som konkurserfarenhet står högts i kurs hos rekryterare för skandinaviska flygbolag. Gäller även SAS nuvarande VD. Ingen som funderat på att ta in en VD som arbetat i ett lönsamt företag?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten