Unik lösning ska ge Norrköping linjetrafik
Kommentarer
Grundläggande fysiska lagar.
Den stora fundamentala skillnaden mellan el flyg och kerosinflyg, El flyget måste hela tiden bära med sig vikten av kraftkälls lagringen det under hela förbrukningstiden fullt till tomt, kerosinet förbränns och blir lättare, en överlägsen kraftkälla elflyget aldrig kan konkurera mot.
Om detta koncept skulle fungera skulle det givetvis användas på varenda flygplats i världen idag (och i Norrköping från 1 november). Det unika är att någon har hittat ett nytt sätt att lura en kommun.
Elflygplanet Alice som nämndes skulle enligt Trafikanalys 2020:12 vara i produktion 202 och ha en räckvidd på 1000 km. Idag är inte ens certifieringen påbörjad, den nya “önskeräckvidden” är mer än halverad och flygplanet är 30% tyngre utan att vara färdigutvecklat.
Varför i hela världen skulle man flyga till Västerås via Arlanda från Norrköping? Mälartåget tar mig från resecentrum i Norrköping till rececentrum i Västerås på 1:50. Till Göteborg tar man sig från Norrköping resecentrum på 3:02.
Detta är helt och hållet orealistiskt, med eller utan El flygplan. Jag som Norrköpingsbo hoppas hellre på en matarlinje till CPH, AMS, CDG eller varför inte alla tre med ”Nya” SAS.
KLM har tre dagliga flygningar till Amsterdam från Linköping som ligger ca 40 minuter söder om Norrköping. Det är väl ett vettigare alternativ!!
Kontakta gärna oss på flygplatsen direkt om ni undrar över hur vi tänker.
Flygplanet Tecnam P2012 är ett 11 sitsigt flygplan med konventionella kolvmotorer och således inget elflygplan.
Det elflygplan som nämns och tar 9 pax, benämns Alice. Jag vet inte om denna är certifierad.
Tycker dock att hela konceptet där Norrköping vill ha ett samarbete verkar tvivelaktigt. Det vore vettigare om Norrköping satsade på ett reguljärflyg till någon hub i Europa.
El bilar går på vägar där man har årsskatt för hela vägnätet
Flygplan landar på flygplatser som har avgifter per landning. Sen att kanske sitta i planet vid tre fyra stop vad är tidsvinsten? Det går snabbare med tåg till ex ARN sen vidare med flyg
Detta är inget elflygplan. Det är ett 9-sitsigt flygplan med två Lycoming O-540 motorer som är en luftkyld sexcylindrig motor.
Det var samma skepsis med elbilar, förmodligen blir vi förvånade och sedan är det vardag att se elflygplan i luften.
Ännu en kommun som är lurad?
Ingen certifierat flygplan som är större än 2-sitsigt finns än, ingen koll på räckvidd med IFR-reserver, inte hört talats om slottider för att få landa, inte koll på om flygplatsen ens är öppen, ingen hänsyn till laddtider på 45 minuter med elflygplan varje gång, ingen aning om vad priset är i förväg osv.
Och sen visar det sig att det behövs 10 flygplan en morgon och det står en på rampen. Nöjda kunder?
Här har man helt glömt flygplatsavgifterna. Vad skulle en sån biljett kosta? gå ner släppa av två pax?
Varje dag många Cycles, som sliter på landställ etc.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

