Singapore Airlines pensionerar piloter – och sparar pengar

Publicerad den 2015-01-22 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Piloter som närmar sig pensionsåldern är dyra, yngre piloter är billigare. Den analysen gör Singapore Airlines och sänker nu pensionsåldern i flygbolaget till 62 år.
Singapore Airlines

Singapore Airlines Boeing 777

Förra året sänkte Singapore Airlines pensionsåldern för bolagets kaptener från 65 till 64 år. Det gjordes för att sänka kostnaderna och möta en förändrad marknad med ökad konkurrens och flygbolag med helt andra anställningsvillkor.

Nu fortsätter flygbolaget på den inslagna vägen och sänker den tvingande pensionsåldern med ytterligare två år. Det innebär att Singapore Airlines i fortsättningen inte kommer att ha några kaptener ombord som är äldre än 62 år. De nya reglerna gäller ett nittiotal piloter som nu måste lämna jobbet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Rune
2015-01-22 19:43

Hur kompenseras dessa?
Inte just om de inte fått pensionsinbetlningar för att gå i pension vid 62.
Skulle vara intressant att sänka pensionsåldern på SAS 2-3 år..

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten