Rikstrafik med flyg till Norrland sägs upp !
Publicerad den 19 december 2002
DAT har sedan trafikstart den 27 oktober 2002 trafikerat de Norrlandslinjer som statliga Rikstrafiken upphandlade i augusti i samverkan med Luftfartsverket. De linjer som berörs av beslutet är: Gällivare – Arlanda, Hemavan – Arlanda, Arvidsjaur – Arlanda, Vilhelmina – Arlanda, Storuman – Arlanda samt Lycksele – Arlanda.
Flygplanstypen ATR 42 fungerar inte på dessa linjer, bland annat när det gäller krav på bagagevikt per passagerare. Den större flygplanstypen ATR 72, som DAT förfogar över, är för dyr att använda för hela trafikåtagandet över hela året. Från och med den 26 januari 2003 kommer två flygplan av typen ATR 72 användas i trafiken, samt ett flygplan av typen Fokker 50.
– Vi tycker att det är beklagligt att DAT säger upp avtalet eftersom vi upplever att de var på god väg att komma till rätta med de problem som funnits, säger Kjell Dahlström, generaldirektör för Rikstrafiken.
– Den vikande marknadsutvecklingen, där både volym och snittintäkter avviker från prognoserna, är den främsta orsaken till att vi nu väljer att säga upp avtalet. Den negativa publiciteten kring DAT har också bidragit till att vi inte tror oss kunna vända utvecklingen, säger Jesper Rungholm, VD på DAT.
Rikstrafiken ska idag ha ett möte med representanter för flygplatserna och berörda kommuner för att diskutera framtida samarbetsformer.
DAT har haft problem med att i tid få igång internetbokningar och tidtabeller, något som säkert bidragit till färre resenärer.
Den 12 mars planerar Föreningen Svenskt Flyg att – tillsammans med berörda myndigheter, flygbolag och flygplatser – anordna ett seminarium om flygupphandling på Arlanda.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten