Slutet för BRA?
Nu när air France och KLM köpt SAS kommer nog det nya bolaget att trafikera inrikes i Sverige med stort S! Betyder det att bra har sett sina bästa dagar?
svar
SAS strävar efter flyga mer å mer själva.
Jag har god insyn via en god vän på BRA, men ville vidimera detta. CityJets flygningar påverkar inte detta nej.
Frågan är hur avtalet med SAS ser ut, vilka tidslinjer som gäller vid trafikändringar. Kan vara allt mellan att BRA får full ersättning till ingen ersättning av SAS när de drar ner så tätt inpå?
Samtidig täcker BRA upp massvis med Cityjet flighter så det balanserar upp det.
Det är inte bra BRA, WX har också flyg som är indragna !!!
Tack Mr Trump!!!!
Hur många avgångar är egentligen inställda?
@ekonomen
Vart har du fått dessa siffror ifrån?
Vi har bara fått kommunicerat 200 flygningar och mitt planerade schema ligger kvar.
Ok, nu är vi snart uppe i 50% av alla flygningar, vad händer?
Någon från BRA här som kan berätta?, 2000 flygningar alltså? Inte 200
SAS dikterar villkoren i avtalet. Om Braathens inte flyger utgår ingen ersättning. Enkelt.
Det är bara att se hur enkelt SAS kunde avsluta avtalet med Xfly?
Förstår att BRA sitter med kostnader. Men allt ska täckas av ersättningen de får från SAS annars har ekonomer i Bromma Blocks gjort bort sig. Kan tänkas att det finns en viss flexibilitet i kontraktet med SAS, där en viss ändring kan ske utan att påverka ersättningen. Men om SAS som nu drar ner trafiken i så pass närtid borde BRA få hela eller i alla fall större delen av ersättningen för de flygningarna. Typ av avbokningsvillkor.
Det är 5% av Braathens ca 4000 flygningar i månaden.
Dessutom kör BRA med en extra maskin i Oktober, dvs totalt 13.
Är några mittpådagen-turer som försvunnit.
Hade det inte varit bättre för flygsverige om BMA hade stängts för 10år sedan och BRA flyttat till ARN?
Det är över 200 flygningar. Snarare mellan 200 – 400.
Med Braathens redan mycket tunna marginaler, och en ekonomi som länge varit pressad, lär 200 färre flygningar på en månad slå hårt.
Flygplan och besättning kostar även när de står på marken, baksidan av ACMI.
Svårt att se hur en sådan plötslig minskning av flygningarna inte skulle få ekonomiska konsekvenser?
SAS dikterar villkoren i avtalet. Om Braathens inte flyger utgår ingen ersättning. Enkelt.
Det är bara att se hur enkelt SAS kunde avsluta avtalet med Xfly.
Frågan är hur avtalet med SAS ser ut, vilka tidslinjer som gäller vid trafikändringar. Kan vara allt mellan att BRA får full ersättning till ingen ersättning av SAS när de drar ner så tätt inpå.
Undrande: När det sker just precis nu, så nära inpå, så tror jag att det måste vara p.g.a. bränslepriset som ju har ökat kraftigt igen jämfört med bara ett par veckor sedan. Enligt IATA är jetbränslet i Europa 18,5% dyrare nu än för en månad sedan.
Varför drar SAS ner flygningar för Braathens?
Bränslepriserna?
Låter verkligen inte bra om det skulle visa sig vara sant
Med Braathens redan mycket tunna marginaler, och en ekonomi som länge varit pressad, lär 200 färre flygningar på en månad slå hårt.
Flygplan och besättning kostar även när de står på marken, baksidan av ACMI.
Svårt att se hur en sådan plötslig minskning av flygningarna inte skulle få ekonomiska konsekvenser.