Easyjet fortsätter på Östersund
Kommentarer
Jag bokade en resa OSD-LGW-OSD nästa vinter och då kommer dem köra a320.
Var sägs det någonting om “Britter” det som sägs är “incoming”. Det är troligtvis Svenskar boendes i London eller visit friends & family engelsmän och inte skidturister.
Du kanske kan berätta vem som fått narknadsföringsstödet? Jag gissar att Norwegian har fått det….
Jag rättar dig – du kan ju inte komma farande med hävdade när Flygtorget har intervjuat flygplatschefen i Östersund. Enligt artikeln säger flygplatschefen att det främst har varit resande britter till OSD från LGW med god kabinfaktor.
Och som artikeln säger sponsrar inte kommunen, utan det är en kommersiell linje som fått rutinenlig rabatt på landningavgiften från Swedavia.
Ska du hävda annat får du ge dina källor, så dumt av dig att sprida fake news.
Beläggningen har enligt uppgift varit låg och främst bestått av jämtar som vill resa till London och hemvändande svenskar boende i London. (Rätta mig om jag har fel.)
Nästa år kanske det blir bättre när man slutit avtal med en skidresearrangör…
Då det mest varit svenskar på linjen kanske det finns en marknad för en åretruntlinje om kommunen vill fortsätta sponsra? Två avgångar per vecka känns som ett minimum då de flesta förmodligen inte vill stanna en vecka.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

