Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Cabin Crew Norwegian

Tråden startades av JB

Hej!

Jag ska söka jobb som cabin crew till norwegian och jag undrar om det finnns någon som kanske kan ge mig lite tips på vad man ska göra för att fånga deras uppmärksamhet lite extra. Jag har jobbat väldigt mycket inom serviceyrken och har rest väldigt mycket ända sedan jag varit liten så valet för mig har alltid varit självklart, men finns det något annat utöver det som är bra att lägga fram.

Sen undrar jag om man kan jobba för norwegian i oslo och samtidigt bo i stockholm, finns det någon som pendlar och i så fall, hur funkar det?

Tacksam för alla svar

Publicerad den 2010-07-19 13:02
Skriv ett svar
Antal svar: 51

svar

Josephine
2010-08-26 17:34

Hej!
Jag har bott i norge i 3 år och flyttar ni till malmö. Tänkte söka jobb som flygvärdinna med bas i köpenhamn. Vet ni några bra sajter där man kan söka ?

tack på förhand!

Josephine

g
2010-08-19 17:55

NU var du rolig!, ingångslönen är faktiskt “bara” 56.000:-

PA
2010-08-19 17:54

Förresten, ingångslönen på DY är faksiskt 150.000:- innan skatt minus tillägg!!

/PA

g
2010-08-19 13:44

?

Anita
2010-08-12 13:37

Tack för svaret.

Nu ser jag att Avia måste rekrytera, hur mycket är lönen i avia?

erika andersson
2010-08-05 22:23

Du skall naturligvis skriva att du är en glad , positiv lätt till skratt och är en god vän. och att du har lätt att arbeta i team. Ja, du kan bo i stockholm o pendla till norge, men du måste vara beredd att offra myckat av din. Jag älskar när personer tar eget ansvar över sitt liv, vilket jag ser här….

bella
2010-08-05 19:51

tjänar man inte mer i norge som cc än i sverige på norwegian?
och skiljer sig arbets schemat.. nån som vet hur man jobbar om man är baserad i oslo..?

HA
2010-08-05 12:10

Men det är väll bara grundlönen, sen tillkommer väll traktamenten och lite andra tillägg, eller har jag fel?

PA
2010-08-05 11:55

Din ingångslön ligger runt 19000 NOK

Anita
2010-08-05 11:25

Vad är lönen i norwegian?

PA
2010-08-03 15:31

Ja, standby är en del av din arbetsperiod, precis som du skrev.

Och angående kurserna har jag ingen aning!

hedda igen
2010-08-02 19:56

jag menade hur standby räknas när man INTE blir uppringd för jobb (om det var otydligt)

hedda
2010-08-02 19:49

när brukar höstens kurs vara på ett ungefär, är det precis efter sommaren eller närmare jul..? (eller mitt emellan :D)
sen standby räknas väl som en hel arbetsdag?, eftersom man kan ju inte planera att göra nått på hela den dagen.. eller räknas det bara som några timmars arbete..? ex: man har 5 arbetsdagar en vecka.. 4 inplanerarde flighter och en dags standby.. är det så man räknar..?

PA
2010-08-02 17:25

Jag förstår inte riktigt hur du menar med kort- och långdistans när du jämför Norwegian och SAS. Norwegian flyger som längst till Dubai från CPH under vintern, och i övrigt är det längsta destinationer som Malaga, Faro, Las Palmas, Marrakech osv. Detta blandas med korta flygningar som t.ex. Arlanda t/r. SAS har ett helt annat system då man flyger longhaul med flera destinationer som New York, Bangkok och Peking från CPH. Alltså flyger man helt blandat i Norwegian, men även i SAS. Du kan välja att ligga i en grupp som flyger längre flighter, men att du enbart får göra det är det inget som säger bara för att man vill det. Hur SAS har det vill jag inte spekulera i.

Kursen är ca 3 veckor, du får inte betalt och boende är inte betalt. Du är inte anställd förrän du har klarat kursen, och din linetraining. Du måste tänka på att du söker jobb till en viss bas, där du ska kunna inställa dig på 90 min om du blir utringd på standby. Bolaget står därför inte får ditt boende. Om du skickas till en annan bas för att gå kurs än den du ska bara baserad på, då får du hotell.

Huruvida pendlingen fungerar vet jag inte riktigt, men har för mig att det inte kostar något att pendla till sitt hem från basen man har. Då tänker jag på flighter mellan OSL-ARN-CPH. Dock har jag hört att man vill minimera pendlandet.

hedda
2010-08-02 16:50

i köpenhamn,
blandar de kort o långdistans på schemat. eller gör man som sas får välja hur man vill jobba?
och hur lång är kursen o får man betalt när man går den, ev boende?
sen undrar man ju över dessa som pendlar.. går inte hela lönen till flygbiljetter?

MA
2010-08-02 10:34

Ja, men det stämmer. Om du kikar lite längre ner i tråden så står det att PA på ARN har ett helt annat avtal, i det har man istället ett antal fridagar per månad man ska erhålla samt vara ledig en helg i månaden. Kan vara var tredje också, vet inte riktigt om jag ska vara ärlig.

Gällande nightstops är det nog väldigt olika. Tror det är lite mer i OSL då man har många stopp på alla inrikesdestinationer. Från CPH har man bara inrikesstopp i AAL och KRP (Aalborg och Karup). ARN har nog bara inrikesstopp dom också. Till vintern har ARN, OSL och CPH stopp i Dubai i 24 h, frekvensen på avgångarna skiljer sig från bas till bas. Men ett schema kan innehålla allt från 0-1 övernattning till 8-10, så det kan skilja sig mycket beroende på var du är baserad.

hedda
2010-08-02 00:07

jaha och hur många av dessa 5 arbets dagar ligger man borta i genomsnitt..?
är det typ varannan resa man ligger över eller mer..?
sen såg jag någon som sa på annat ställe att norwegian inte följer några nycklar alls.. hon jobbade på arn har jag för mig.. konstigt att två anställda säger olika.

MA
2010-08-01 23:54

Proffice har ej deltidstjänst, så det är fast anställning med 6 månaders provanställning, 100 %.

Norwegian har deltidstjänster, men i nuläget vad jag förstår endast för föräldrar med barn under 12 år, lite osäker på åldern.

Jobbar du heltid på PA i CPH eller Norwegian i sin helhet jobbar du fast schemanyckel, 5 arbetsdagar och 4 fridagar.

hedda
2010-08-01 23:30

Jag har aldrig jobbat som cc och undrar om alla tjänster ex på proffice är tillsvidare, säsongsanställning eller visstid osv och alltid på 100%..?
sen undrar jag om man kan säga att man bara vill arbeta deltid tex 75% eller om detta är helt uteslutet i denna branschen..?
och har man samma lön oavsett om man är anställd på proffice eller norwegian..?

MA
2010-08-01 18:55

Tror det är så att det är fullgod syn med korrektion som är tillåtet, dvs linser eller glasögon ska du ha om du ser dåligt. Det är ju rätt så skönt om man kan se igenom kabinen med fullgod syn…

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500