Det behövs en tråd för samtliga som jobbar i flygbolag i Sverige att snacka löner.
Det snackas ju mycket om slöseri med skattemedel här och läste just om en udda annons för ett jobb i en svensk kommun för ett jobb som tillsats där man fick bestämma titel, arbetsuppgifter och lön själv.
Jag vet att en ingenjör med 10-15 års erfarenhet i en CAMO erbjuds ungefär samma lön och med den erfarenheten i bagaget är man knappast under 30 år. Vi pratar då 40000 i månaden och obetald övertid eller restid. Alltså om du behöver resa ut på en tjänsteresa en söndag gör du det utan nån ersättning alls och på din egen fritid och detsamma om du exempelvis måste resa hem sent en fredag. Det betyder att lönen är just 40000 minus skatten, varken mer eller mindre. Månad efter månad och utan traktamente, men mat betalas.
Hur ser det ut med era löner som admin, mekaniker, tekniker, lastare, incheckning, lounge, CA etc? Löner för piloter skrivs det ju redan mycket om, men såklart är ni mer än välkomna att bidra med svar.
svar
Glöm inte att SAS löner är för en teoretisk 100%-anställning vilket inte existerar på SAS. Så ta minus 10% på varje lönesteg.
@Joe Smoe
Med 100k per månad vore det lätt att räkna hem veckopendling till CPH med dubbelt boende för någon bosatt i Sverige.
Nä piloter får inte svara här, ni lever i nån annan värld, det är lätt att flyga flygplan, men inte att laga dom, mer pengar till tekniker tror jag, där krävs mycket kompetens som tar lång tid att få.
Kapten Lön SAS Main/Connect ARN Pilot K-Avtal 2022.
0 – 0
1 – 0
2 – 66 091
3 – 66 091
4 – 66 091
5 – 66 091
6 – 68 762
7 – 71 433
8 – 73 239
9 – 75 028
10 – 76 273
11 – 77 528
12 – 78 778
13 – 80 023
14 – 85 028
15 – 86 278
16 – 87 523
17 – 88 784
18 – 90 034
19 – 93 891
20 – 94 761
21 – 95 627
22 – 96 503
23 – 97 422
24 – 100 944
25 – 100 944
26 – 100 944
27 – 100 944
28 – 100 944
29 – 101 477
Jobbar i CPH som CAMO ingenjör, tjänar ca 100 k med ca 15 års erfarenhet. Fattar inte hur folk kan betala räkningar på 40 k / månaden.
@En admin: Vet inte om det framgick är numera pensionär med drygt 40 år i flygbranschen var flygtekniker innan jag började jobba i en CAMO organisation så jag vet deras arbetsuppgifter. Däremot så var jag också aktiv i Unionen som löneförhandlare det kanske har ändrats men då var det inte så vanligt att övertiden var inbakad i grundlönen. Men om det är som du skriver omöjligt att rekrytera CAMO personal i Sverige så borde väl företagen inse att man betalar för dåligt.
Ja jag jobbar i sverige, 25 minuter med bil mellan hem och jobb, det är bekvämt, är ingen fan av pendling och sånt där, vill komma hem efter jobbet,
Började på SAS main förra året enligt tariff som redan postats. Tyvärr för dåligt betalt för det arbete man uträttar. Gick vidare till annat jobb, flyger inte längre men fick istället mer än dubbelt så bra lön samtidigt som jag bara behöver lägga hälften så mycket tid på nya jobbet.
@Hakaol
Ja för de flesta anställda tjänstemän i Sverige gäller det att förhandla sin ingångslön själv och då är oftast övertiden inbakad, helt enligt kollektivavtalet. Det är så det är.
Då vill jag igen belysa om 40000kr, helt utan tillägg, för en admin med 15 års erfarenhet i en CAMO är en skälig lön? Det är inte svårt att förstå att det är omöjligt att rekrytera med de villkoren här i Sverige.
Det här är personer som har som jobb att försäkra den fortsatta luftvärdigheten för er som är piloter, kabinpersonal eller passagerare. Många tror att tekniker gör det, men det är bara en liten del av kakan. Betyder det något, eller är bara alla admin onödiga?
Om vi vill ha ess som jobbar i en CAMO är det hög tid att börja betala skäliga löner, är min åsikt.
En admin:Har jobbat i en CAMO organisation innan min pensionering är i botten Civil Flygtekniker har även varit löneförhandlare inom Unionen. Om man ska förhandla bort överidsersättning så brukar man säga ett påslag på ungerfär 11-12% på grundlönen. När du tar ett jobb till exempel inom CAMO så är det väl upp till dig att förhandla fram en lön den är väl indivuduell. Sedan brukar det vara så att en arbetsgivare förhandlar bara med vissa fackförbund.
Det är ju också så att det är upp till var och en att acceptera de villkor som företaget ger. Företagens (oftast HR) första förslag brukar ligga på nedre delen av motsvarande ingenjörsexamen osv. Ibland har man använt sig av någon form av poängberäkning för att värdera tjänsten
SACOs lönesök brukar vara en god källa att komma med motargument..
Efter över 20 år i “CAMO-världen” med och utan kollektivavtal så kan jag säga att den snabbaste löneökningen jag haft har varit att byta tjänst.
Antingen inom organisationen (företaget) eller bytt organisation. Min första lön i flyget som nyexad ingenjör motsvarade ca 36k i dagens värde och sista lönen motsvarande va på 61k. Statligt trakta har alltid utgått men att det bubblar lite här och där om detta.
Sedan när det gäller kollektivavtalet och vem som skrivit dom så får man lyfta blicken lite och ta en titt här till exempel https://www.sverigesingenjorer.se/kollektivavtal/avtalsomrade/transportforetagen/
Observera att det är samma avtal i toppen för båda förbunden men det skiljer sig en del i bilagorna då Unionens del har en bredare täckning för olika roller hos tjänstemännen.
Får också ha i åtanke att ny avtalsrörelse startat som jag tyvärr har sämre koll på vad som gäller för Svenska Flygbranschen – Tjänstemannaavtalet för transportbranschen – då jag man sadlat om och konsultar utanför flygbranschen så förkovra er och ta tillvara på er erfarenhet. – Over and out –
Forts för SK Main FOs.
15 – 65 936
16 – 67 192
17 – 68 436
18 – 69 692
19 – 74 147
20 – 75 402
21 – 76 262
22 – 77 138
23 – 78 009
24 – 78 874
25 – 79 745
26 – 80 616
27 – 81 540
28 – 82 411
29 – 83 276
FO Lön SAS Main/Connect ARN Pilot K-Avtal 2022.
Nivå – Lön
0 – 35 826
1 – 38 080
2 – 39 854
3 – 41 627
4 – 43 401
5 – 46 046
6 – 49 269
7 – 51 940
8 – 53 708
9 – 54 958
10 – 56 203
11 – 57 453
12 – 58 708
13 – 59 953
14 – 64 686
Någon som vet lönerna på Frost?
@Flygtekniker med flygcert.
72000 med tillägg, är det i Sverige som tekniker utan att ha en position som chef eller ledare?
Jag skulle gärna se att andra fackförbund än Unionen skriver kollektivavtal för ingenjörer i CAMO, för lönerna som erbjuds är löjeväckande låga. Den är runt 40000 och det existerar inga tillägg alls att fylla plånboken med. Var finns SFF t.ex. då flera som jobbar i CAMO är tekniker?
Ja, jag arbetar som flygtekniker, men har också ett kommersiellt flygcert, men har aldrig sökt jobb och numera valt bort det yrket, för det verkar numera bara vara bråk om lön och stationering, jag tror det var bättre förr helt enkelt.
Jag trivs bra som tekniker, och våra löner har gått framåt, med tillägg ligger jag idag på ca 72000, det är ändå inget att bråka om tycker jag.
Om du kollar på olika rekryteringssidor för tekniker med behörigheter så kan du se att villkor och löner många gånger är bättre än för piloter.
De får resor och hotel betalda tillsammans med en riktigt bra löner och pendlingsbara scheman. Det är brist på bra tekniker.
Piloter finns det en överflöd på. Många tillgängliga på marknaden sänker villkor enligt formeln för supply and demand.
Jag vill börja med att var tydlig med att säga att jag tillhör pilotsläktet. En sak som alltid förundrat mig är varför tekniker har sämre lön än en skeppare. För mig är flygtekniker ett betydligt mer akademiskt jobb än att sitta i cockpit.
Delar av flygningen är häftig men många gånger skulle jag nog ha föredragit att arbeta med flygplan på ett annat sätt, kanske tekniker?
Om du har 1/4 så rekommenderar jag att du byter till bolaget med röd näsa.
Du får nog börja på en bas utanför Skandinavien (Riga eller Spanien) men din lön blir den samma och du kan förmodligen få Skandinavisk bas inom ett par år.
Därför att Link inte har tillägg. De kör väl samma avtal som SAS fast 80%isch ?
SAS har typ ett walkaround-tillägg på 400 spänn, som ska spegla risken att går ut på plattan. Lol. Thats it.
Inget sektor, helg eller OB.
Endast grundlön är ju inte relevant, om slutlönen alltid är högre.