Oslo åter största flygplats i Norden
Publicerad den 11 november 2022Kommentarer
Svar: Bertil. Hva har det med noe å gjøre? En passasjer, er en passasjer, uansett om man flyr til Tromsø, eller til Billund?- Skulle man bare regne utenriks i USA, ville det blitt veldig få passasjerer.
Sv anarkist. Selvsagt kan man sammenligne. Det gjøres i hele verden. Dessuten helt feil, Oslo har hovedsaklig utenrikstrafikk og ikke motsatt. Du skjønner at 10,7 millioner er mer enn 8,2 millioner? Og tilsammen , nordens største flygplass.
med denna jämförelse mellan olika skandinaviska flygplatser.
OSL har huvudsakligen inrikes trafik.
ARN är huvudsakligen en matarflygplats till olika hubs runt om i Europa.
CPH är transfer hub för stora delar av norra Europa.
Det går inte att jämföra tre så olika flygplatser.
Vem som är ” störst” är helt likgiltigt och irrelevant.
Men Bergen har många avgångar inrikes.
Oktober hade Bergen 180000 internationella passagerare och Göteborg 372000.
Men Göteborg hade bara 65000 inrikes mot 307000 i Bergen, dessutom ytterligare 70000 inrikes transfer!
Då har Arlanda haft drygt 2 miljoner fler utrikespassagerare än Gardermoen i år.
Bergen har 42 utenrikslinjer inkludert noen få charter ruter. Derimot “kun” 16 ruter innenriks…
Norge är ett bergigt land med 4000 km järnväg. Sveriges siffra är nästan 11 000. Det är dyrt att bygga järnväg i Norge med alla tunnlar som krävs för en effektiv järnväg, så det är inte alls så konstigt att Norge har ett stort nät av inrikesflyg.
De lever mycket på sin inrikestrafik. GOT har relativt få inrikeslinjer.
Göteborg har tappat ordentligt till Bergen på 6:e platsen.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten