SAS gruppintervju
Hej allihopa!!
Jag är ny här… jag undrar om det finns nån som ska till gruppintervjun som kabinpersonal SAS i höst? 🙂
J.
svar
Fastanställd i ett resursbolag nära dig…. tur att gröna hjärtat oftast ligger vägg i vägg med röda näsan…
Uppdate: jag fick ett mejl i slutet av november, de har kallat för intervjuer i början av december men bara för att anställa som Resurspool.
väntar också på datum (sökte i slutet av juli) blir intressant och se vad som komma skall nu när SAS tydligen ska outsourca personal 🙂
Men då kommer de att söka personal för ett “sommarjobb” (som Norwegian gör tror jag…) eller kommer man att ha möjligheten att bli fast anställda?
Och tusen tack för informationen, så vet jag hur länge måste jag vänta 🙂
Ha det gott!
J.
En gruppintervju är väl delvis till för att se hur du arbetar och interagerar i grupp med andra människor.
Varför har man gruppintervju egentligen? Är det för att spara tid eller för att intervjuarna ska få se ett skådespel.
Hur kommer det sig att SAS rekryterar så intensivt? Har de svårt att behålla personal eller beror det på expansion?
Nu har nya besked kommit; man kommer att ha 7 kurser nästa vår. Detta för att fylla på behovet av extrapersonal till sommaren -17. Så ha tålamod, efter årsskiftet drar rekryteringarna igång igen!
Det är färdiganställt för närvarande, dvs de har inget mer behov just nu. Tror det anställdes ca 400 nya under 2016. Vissa var sommarfåglar så de är inte kvar, men resten är det..
Jag skulle vilja gärna berätta men jag väntar fortfarande! Jag skrev ett mejl till CAE i slutet av oktober, jag var lite oroad för att jag inte fick nåt mejl eller telefonsamtal… de svarade att datumen för gruppintervjuer är fortfarande oklar. Så jag väntar…. och undrar om nån annan är i min samma situation?!
J.
Hur har det gått? Berätta gärna hur det gick till 🙂
Jag ska dit. Vet inte datum, ännu. Ska bli spännande.