Featured article image

Ryanair förbereder sig för tuffare tider

Publicerad den 2026-09-03 07:39av Redaktionen
Kommentarer
Ryanairs senaste siffror är knappast siffror som signalerar en flygmarknad i kris, men nu sänker Europas största lågprisflygbolag ändå sitt trafikmål med två miljoner passagerare. Det finns en varningssignal som Ryanair måste ta hänsyn till och nu förbereder sig flygbolaget för tuffare tider.

Ryanair fortsätter att växa kraftigt. I augusti flög lågprisjätten 22,2 miljoner passagerare, sex procent fler än samma månad förra året. Men samtidigt kommer en tydlig varningssignal: höga oljepriser får Europas största lågprisbolag att bromsa. Trafikmålet för räkenskapsåret som avslutas i mars 2027 sänks samtidigt som Ryanair förbereder sig på en dyr vinter.

Det är två ganska olika besked som Ryanair levererar på samma dag. Å ena sidan fortsätter passagerartillväxten. Å andra sidan väljer Europas största lågprisflygbolag att dra ned på den planerade trafiken – inte för att efterfrågan viker, utan för att skydda sig mot höga och osäkrade bränslekostnader.

I augusti reste 22,2 miljoner passagerare med Ryanair, jämfört med 21 miljoner i augusti 2025. Det motsvarar en ökning med sex procent. Kabinfaktorn låg kvar på mycket höga 96 procent.

Under månaden genomförde Ryanair omkring 120500 flygningar. Drygt 400 flygningar ställdes samtidigt in till följd av vulkanutbrotten vid Etna på Sicilien.

Sänker trafikmålet trots fortsatt tillväxt

Det mest intressanta beskedet finns dock längre fram i Ryanairs prognoser. Bolaget sänker sitt mål för antalet passagerare under räkenskapsåret som avslutas i mars 2027 från 216 till 214 miljoner.

Det är alltså inte en nedskrivning som kommer efter en svag sommarsäsong. Tvärtom. Ryanair uppger att trafiken under april–oktober fortfarande väntas öka med mer än fem procent till omkring 145 miljoner passagerare.

Men under vintern bromsar man in och låter trafiken från november till mars bli ungefär oförändrad jämfört med föregående år. Genom att hålla vinterkapaciteten tillbaka minskar bolaget risken att drabbas av de bränslekostnader som inte är prissäkrade. Ryanair bedömer att åtgärden kan minska vinterförlusten med omkring 70–100 miljoner euro.

80 procent av bränslet är prissäkrat

Ryanair har ett betydligt bättre utgångsläge än många konkurrenter. Bolaget har prissäkrat omkring 80 procent av sitt behov av flygbränsle fram till mars 2027. Det innebär att Ryanair är relativt väl skyddat mot dagens höga priser – men inte helt. De återstående 20 procenten måste köpas till aktuella marknadspriser.

Ryanair uppger att jetbränslet nu kostar omkring 140 dollar per fat, medan den prissäkrade delen ligger kring 67 dollar. Det är en mycket stor skillnad.

Ryanair är därmed betydligt bättre skyddat mot de höga bränslepriserna än många konkurrenter. Det kan innebära att en period med höga oljepriser faktiskt stärker bolagets relativa position på marknaden.

Ryanair varnar för dyrare flygbiljetter

Ryanair nöjer sig inte heller med att beskriva situationen som ett problem för den egna verksamheten – bolaget varnar för att de höga oljepriserna kan få konsekvenser för hela den europeiska kortdistansmarknaden.

Om oljepriserna fortsätter ligga högt fram till sommaren 2027 bedömer Ryanair att priserna på kortdistansflyg i Europa kommer att stiga betydligt. Förklaringen är att flygbolag med sämre bränslesäkring kan få svårt att behålla sin nuvarande kapacitet – eller i värsta fall att överleva den kommande vintern.

Det är ett ovanligt skarpt budskap från ett flygbolag som själv är en av Europas största aktörer.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Sverige
2026-09-03 09:28

Ryanair satsar onekligen på Sverige och det vore förargligt om en ny regering skulle fälla krokben för det:

https://www.flygtorget.se/flygforum/ryanair-tecknar-kollektivavtal-med-svenska-transportarbetareforbundet

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500