Norrköping – München
Äntligen verkar NRK få lite snurr på flygplatsen. Bmi regional startar en linje till München. Äntligen kan man flyga till hela världen från norrköping utan att åka en halvtimma söderut!
svar
Kollade lite tider. Ponera att man bor i Norrköping/Finspång och ska åka på ett möte i just München en vardag. Genom att resa via Linköping så kan du åka tidigt på morgonen och landa på MUC 10:10. Sista förbindelsen från MUC går 19:10
För den som vill undvika extra nätter borta verkar Linköping även i fortsättningen vara ett bättre val. Det är nog ganska få som vill åka mitt på dagen.
Sunda affärer- All skattefinansierad verksamhet, vare sig det gäller statlig- eller kommunal skatt, är statsstöd i lagens mening och omfattas av statsstödsreglerna.
Karlstad flygplats granskas just nu och Flygplatschefen har avgått. En granskning i frågan är välkommen för branschens bästa. Snedvridning av konkurrensen är skadlig och skapar en osund bransch.
Nej, Frågande. Kommunalt stöd till flygbolag är helt lagligt. Statsstöd kommer från en stat och har enligt regler för EES-området starka begränsningar. Norrköpings kommun är ingen stat…Det vimlar av flyglinjer i Europa som betalas helt eller delvis av kommuner. Här hemma har vi t ex Karlstad-Jönköping-Frankfurt och Örebro-Köpenhamn. Norrköping har varit i farten förut med fåniga Östgötaflyg (eller vad det hette) som aldrig riktigt kom igång. I Norrköping är man desperat. Helt otroligt att invånarna inte protesterar mot vad deras skattepengar går till. Kommunen har genom att lova understöd i hela fem år tydligt visat att de inte ens själva tror att en sådan här linje kan bära sig utan stöd. En sådan här lång period är inte på något sätt en snabbstartshjälp eller så. Det finns aldrig en chans att denna linje skulle kunna bära sig utan stöd i framtiden heller.
Om det är så att kommunen köper in linjen, hur ser då upphandlingsunderlaget ut? Om det saknas och att bidraget kan sägas gynna flygbolaget så är det ju ett ganska tydligt fall av olaga statsstöd.
Erik 2
Jo upplägget går igen. Det har köpts linjer förr i Norrköping som går så länge pengarna flyter in i flygbolaget för att täcka förlusterna. 25 Msek låter mycket men räcker inte långt i denna bransch. Undrar vad de andra kommersiella flygbolagen i regionen tycker om när statliga riskpengar snedvrider konkurrensen?
Tyvärr kommer vi nog inte använda den här linjen pga den dåliga avgångstider.
Vid närmare eftertanke så kan detta funka. Anledningen heter Siemens och har stor verksamhet i Finspång samt huvudkontor i just München.
Ja men grattis alla norrpingar. Nu har ni er linje ut i världen. Visserligen är Linköpings Amsterdamlinje bra mycket bättre p.g.a kortare flygtid och AMS destinationsutbud. Men nu slipper man kanske allt gnäll a la stackars Norrköping……….
Kul nyhet! Perfekt att det är i samarbete med Lufthansa så att man kan ta sig vidare vart som utan att checka om väskan.
Vad betyder det SVT Öst skriver:
“Det handlar om femårigt avtal med kommunen som investerar 25 miljoner. Det är ett sätt att dela på riskerna men även på vinsterna framöver.”
http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/ny-flyglinje-till-norrkoping
Har kommunen köpt en flyglinje för att minska underskottet på flygplatsen?
Det blir ju hela 1776 flygstolar per månad (en rotation per dag, 6 dagar i veckan och Embraer 135). Fantastiskt för Norrköping….
Ankomst till NRK 13:20 och avgång 13:45.
Visst är München en kanon hub men… Har BMI några vettiga möjligheter till genomgående biljetter “ut i världen”?
Hur många dagliga rotationer blir det?
Jag tror att man får väldigt svårt att locka resenärer om det är färre än två.