Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Norwegian köps upp under 2016?

Tråden startades av Aktieägare

Norwegian har fått ett preliminärt godkännande för sin trafik till USA och om avtalet inte överklagas så kommer det att vara undertecknat i slutet av maj.
Därefter inträffar ett av följande två alternativ:

1. Ryanair lägger ett bud på Norwegian för att snabbt komma igång med långlinjetrafik som dom så länge har önskat och inom några år kommer man förfoga över 50 Dreamliners. MOL har sagt vid något tillfälle att för att starta långlinjetrafik krävs 30-40 plan ganska omgående.

2. JetBlue lägger ett bud på Norwegian för att knyta sitt inrikesnät i Usa med Norwegians befintliga europanät. Inom några år blir JetBlue ett globalt företag att räkna med när det gäller resor över en stor del av jordklotet.

Att man inte lägger ett bud redan nu beror på att man inte vill påverka beslutsfattarna innan saken är avgjord.
Norwegians börsvärde är ca 12,5 miljarder vilket är mindre än halva summan som Alaska gav för Virgin Atlantics Amerikanska bolag där JetBlue var med i budstriden nyligen.
Trevlig sommar & Kom ihåg var ni läste detta först 🙂

Mvh
Aktieägare

Publicerad den 2016-05-07 16:33
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Aktieägare
2016-05-22 18:34

Jag är inte helt säker men jag tror att DOT har sitt nästa sammanträde den 15 Juni.

En annan delägare
2016-05-13 22:57

De ska nog gå igen alla invändningar alla motståndare har. Men om man inte kommer med nya infallsvinklar lär det gå ganska fort. Just paragraf 17 har DOT redan granskat i två år nu.

Aktieägare
2016-05-13 14:50

Den som vill överklaga tillståndet har t.o.m. måndag på sig att göra det. Därefter kommer en signatur i bläck att skrivas och tillståndet är ett faktum (så länge Norwegian håller sig till anställa enligt Europeiska eller Amerikanska arbetsavtal).

Peter
2016-05-08 15:54

Det är nog mer intressant att ta över en slimmad organisation med billiga löneavtal.

Aktieägare
2016-05-08 09:50

Att köpa en massa gamla plan som bolagen inte vill använda längre är nog ingen vinnande strategi för en framtida verksamhet.

Oljepriset är rekordlågt men det är nog inget man kan räkna med att det ska vara för alltid. Råoljan låg, som lägst, på 27$ per fat i Januari men nu har den stigit till 45$, en uppgång med 53% på 4 månader.

Ska man stå rustad för framtida konkurrens så är det nog nya bränslesnåla plan som gäller, oavsett om man är lågprisbolag eller ett mer traditionellt bolag.

Om Norwegian köps upp av ett annat bolag så kommer namnet Norwegian att försvinna ganska fort och de nya flygplanen och den inhyrda personalen absorberas i moderbolagets verksamhet ganska smidigt.

ABC@Tf
2016-05-08 07:17

Varför ska de köpa nytt när begagnat nästan skänks bort och soppan är nära gratis? Räcker med att köpa en ny kabininteriör.

Tt
2016-05-07 20:39

Jetblue eller Ryanair kan inte göra det imorgon då de inte finns maskiner, det är flera års kö för att köpa longhaul maskiner… Därför är ända möjligheten för dem att köpa upp ett bolag med dessa flygplan… Ryanair försökte med Air lingus men fick nej av konkurrensverket…

ABC
2016-05-07 19:42

Möjligtvis kan de hoppas på Ethiad som tagit sig an omöjliga projekt förut. Vill JetBlue eller Ryanair flyga långt kan degöra det imorgon med dagens låga bränsle- och leasingpriser. Till skillnad från Virgin America har inte Norwegian rykte som sin kontinents bästa flygbolag utan hör snarare, helt riktigt, till bottenskrapet.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500