Ryanair och det nya app-tvånget!
Nu tvingar Ryanair alla resenärer att ha en smartphone och använda app för att resa med dom. Detta ska gälla från 12 november 2025.
Så här skriver de på sin hemsida:
“Ryanair börjar använda 100 % digitala boardingkort (DBP) den 12 november 2025. Detta innebär att från onsdagen den 12 november får alla passagerare ett DBP i Ryanair-appen när de checkar in online, eftersom boardingkort inte längre utfärdas för utskrift på papper. Online-incheckning kan genomföras på Ryanair.com eller via Ryanair-appen.”
https://help.ryanair.com/hc/sv/categories/38653074432913-Digitala-Boardingkort
Det är ok för de som tycker detta är bra och vill vara digitala och har den utrustning och kunskap som krävs.
Det är INTE ok för de som inte har den utrustning som krävs och/eller inte har den kunskap som krävs. Sen finns de som inte vill helt enkelt.
Jag har alltid loggat in på Ryanairs hemsida och checkat in och skrivit ut mitt boardingkort hemma det fungerat utmärkt. Men enligt Ryanair så kommer detta alternativ inte att vara kvar efter den 12 november.
Vi har bokat flygbiljetter och ska åka efter den 12 november, ingen information har sänts ut till oss, det är uselt av Ryanair.
Vi kommer aldrig mer att flyga med Ryanair ifall de inte löser detta för alla de som inte kan eller vill vara digitala.
Och till er som säger att man måste hänga med i utvecklingen, till er säger jag NEJ det måste man inte!
Detta är nåt som ska vara frivilligt och inte ett tvång för att resa med Ryanair.
svar
Vilgot: JA, det finns de som inte har en smartphone idag. Vi är fler än du tror.
De som bor och lever i sin mobil 24/7 och gör allt i mobilen, de är så långt ifrån verkligheten att det inte ser vad som händer utanför telefonen. Tex. att vi är många som inte innehar en smartphone. Det är bla. vi som inte springer runt med mobilen i handen dygnet runt, vi som cyklar utan att titta i mobilen, vi som kör bil och har händerna på ratten, vi som sitter vid busskuren utan att glo på mobilen, vi som läser en bok/tidning istället för att sitta i mobilen. Idag är mobilen en drog som i förlängningen fördummar folket samt leder dom bort från verkligheten. Detta är ett beroende och beteende som inte är bra, just eftersom det blir en drog. Sorgligt men så är det tyvärr idag. Vi som lever i verkligheten ser detta tydligt.
Jag har rest med Ryanair nu. Det gick bra att skriva ut boardingkortet hemma denna gången och detta pga. att de nya diskriminerande reglerna gäller från den 12 november. Därefter går det inte att skriva ut boardingkort hemma.
Jag frågade i Ryanair disken på flygplatsen, killen som satt där hade ingen aning om någonting tyvärr. De frågor jag ställde kunde han inte svara på av den enkla anledning att han inte hade en aning om det jag frågade eller så fick jag felaktigt svar. Ett felaktigt svar var att jag skulle betala 12 euro för att han skulle skriva ut boardinkortet. Det stämmer inte, detta ska vara gratis, från den 12 november iallafall. Han sa också att han fått information om de nya reglerna för en månad sen. Men han var inte ett dugg insatt i det, riktigt dåligt av Ryanair. Han visste i princip inget, dock blir han nog varse om det efter den 12 november. Han var iallafall trevlig så det var ju ett plus. Detta var på Kastrup.
För övrigt så såg jag flera som hade egen-utskrivna boardingkort.
Ska bli intressant att se hur det går när jag ska flyga hem. Lite oroligt är det, är ju ett annat land och svårare att kommunicera på engelska. Får hoppas att jag kommer hem. Har ju ingen smartphone varken innan eller nu. Återkommer när/om jag kommit hem och berättade hur det gick.
För några år sedan restaäe jag med Ryanair till Bryssel. På den tiden var man tvungen att själv skriva ut boardingkortet på papper. Den scanningsbara kod som fanns på boardingkortet i appen var inte giltig. Så för mig är det ett steg framåt när man nu låter boardingkortet i appen vara det som gäller. Och resenärer utan mobiltelefon – finns de ens idag?
Hemköp: Skönt att en vettig tänkande person också skriver här =). Ryanair förlorar de kunder som inte innehar den digitala utrustning som krävs. Jag är en som ratar detta och fler lär göra som jag. Så, nej, smarta är dom inte, de förlorar kunder, även om dom är stora så förlorar dom trots det kunder.
Att ha dessa privata uppgifter i en mobil är allt annat än säkert. Med enkel utrustning och lite kunskap som du hittar enkelt på nätet så kan man enkelt tömma en mobil genom att bara stå nära mobilen. Så det som påstås att det är säkrare att göra i mobilen, tex. bank-id, det är ren och skär lögn. Målet är att alla ska in i mobilen till varje pris. Så länge den stora massan viker sej och är lydiga så är det kört för oss alla. Jag tror inte att någon vill ha en digital diktatur, eller?? Få har stake att stå på sej, svensken är vek.
Vad gäller ditt exempel på Hemköp och andra matvaruaffärer så håller dom på att förbereda för det du skriver. Idag måste man scanna kvittot innan man släpps ut i fler och fler affärer. Det har säkert andra skäl till det, men detta en förberedelse för det som komma skall och det är inget roligt, vänta så får ni se. Lär bli nåt som liknar Kinas sociala kreditsystem.
men herregud, Ryanair tror att de är smarta genom att få alla att lämna uppgifter i mobilen för att kunna komunicera med sina kunder i reklamsyfte. Det är nog lite tveksamt om det ska var lagligt i framtiden, eftersom det är ett forserande. Skulle vi tycka att det är okej i matbutiker att du är tvungen att ha en app för att få komma ut ur butiken på hemköp? Hemköp slutar med printade kvitton med streckkod, du måste ladda ner kvittoappen.
Åsa: Vad gäller mina 50-talet resor med Ryanair under åren så har jag aldrig haft problem med pappersutskrivet boardingkort, så att det tar lång tid vid boarding stämmer inte. Dock har jag sett många problem med folk som använder mobilen till sånt, rätt så drygt att stå och vänta på sånt, det har hänt många gånger. Både på flygplatser och i affärer, så får man stå där och vänta för det inte funkar i mobilen.
Nille: Om du läst vad jag skrev som kommer jag inte att åka med Ryanair fler gånger. Jag har en bokad och betald biljett, det blir min sista resa med Ryanair, jag gynnar inte ett företag som diskriminerar sina kunder. Du behöver inte förklara för mej hur jag ska göra, det vet jag redan, det har jag också skrivit, men du läser tydligen inte så noga. Jag gnäller inte och nej, jag accepterar inte läget utan väljer annat flygbolag nästa gång. Diskriminering är inte okej. Är jag motsträvig? Nej det är jag inte, arg är jag inte heller, bara på Ryanair. Återigen, du har absolut ingen aning om varför jag inte äger en smartphone, du fortsätter att vara otrevlig och respektlös mot mej, det är inte okej. Så som du vräker ur dej så kan känsliga personer ta väldigt illa upp och må dåligt. Nej jag gör inte det men andra kan, så skärp dej och uppför dej på ett vuxet sätt och respektera dina medmänniskor. Nille, nästa gång du skriver nåt till mej, så läs först vad jag skrivit tidigare.
Håkan: Dom tjänar inte mer pengar för att folk är i mobilen, dom håller på med merförsäljning på webben också och utöver det mailbombar dom så fort man bokat en biljett, får typ ett mail per dag. Så hur dom ska tjäna mer pengar på detta sätt är märkligt. Dock bör det vara ok att skriva ut boardingkortet själv om man inte har den utrustning som krävs, allt annat är diskriminering. Det är inte en lag att varenda människa ska äga en smartphone.
Lena, så här är det. Från och med nu har du tre val:
– Inte resa med Ryanair
– Checka in online på webben, köa 5 min, få din pappersbiljett GRATIS
– Skaffa smartphone
Dags att sluta gnälla och acceptera läget.
Men Lena… det finns ingen anledning att vara så arg eller motsträvig. Jag är inte beroende som du påstår. Det enklaste för dig borde ju vara att sluta flyga Ryanair och istället åka med ett flygbolag som inte kräver att du har en smartphone. Om du inte förstår dig på moderna mobiler, byt flygbolag. Enkelt.
Problemet är alla dom som INTE skriver ut sina boardingkort från PDF. Då kommer man med PDF i mobilen och storleken på streck-koden, som ju är rätt när man printar den, är inte rätt i mobilen. Det tar för lång tid helt enkelt. Ryanair vill ha en snabb och smidig boarding, inte någon som stoppar upp medan man försöker hitta rätt storlek på streck-koden.
@Lena. Som jag antydde tidigare i tråden lär beslutet vara fattat på affärsmässiga grunder. Ryan har antagligen gjort bedömningen att man tjänar mer pengar när fler behöver använda appen, och inte att man ”sparar” pengar på att du inte skriver ut boardingkortet hemma. Hoppas att du hittar ett annat flygbolag som funkar för dig!
Nille mfl:
Du är oförskämd, du har inte förstått min poäng, jag drar den en gång till.
Jag vill skriva ut mitt boardingkort hemma som jag alltid gjort. Varför det inte går längre det är för mej en gåta, det är samma qr kod som i en mobil. Samt att det inte belastar Ryanair på något sätt.
Att dom inte meddelar detta till de som bokat resor är anmärkningsvärt, inte ett ljud om detta till oss. Det minsta man kan begära är att dom informerar om det, om de gjort det, då hade jag inte bokat flygbiljetterna med Ryanair.
Det handlar inte om jag vill hänga med eller inte. Jag har ingen smartphone och anledningen till det kan vara många. Du har ingen aning, jag kanske har ett handikapp som gör det omöjligt för mej, eller så vill jag inte ha en smartphone. Vilket det är, det vet inte du och de andra som hackar på mej. Det är hur som helst oförskämt och respektlöst att slänga skit på mej när du inte har en aning om varför jag inte har en smartphone.
Du verkar vara mobilberoende och bor och lever i din telefon 24/7 och gör allt i din mobil. Det är helt okej att du gör det, det är ditt val. Men alla behöver inte göra som du. Du bör också respektera oss som av olika anledningar inte vill/kan bo och leva i en mobil 24/7.
Mobilen fördummar folk, det är så tydligt här för vissa. Att Ryanair gjort så här, trots att inte alla kan vara delaktiga och resa med Ryanair, vi diskrimineras och det är inte okej.
Ännu är det inte ett krav att äga en smartphone som ni tror.
Skärp er!
Minns ni när iPhones blev av med hörlursuttaget, saknar ni uttaget idag? Utveckligen går framåt men Lena vill inte hänga med.
Ibland undrar man ju vad det är för fel på papper och penna i detta it hypade samhälle, där man glömmer bort människan och hur sårbart allt är.
Men Lena, vad är det för argumentation. Förklara för dig varför du inte får skriva ut ditt boardingpass hemma, herregud det är ju sandlådan. Tror du det är din rättighet att vara kund hos ett bolag?
Men visst jag är ju ‘klok’ så jag kan förklara det för dig – Ryanair har sagt att nu kräver de digitala boardingpass, då gäller det.
Så om du vill flyga med dem är det de villkoren som gäller. Take it or leave it. Passar det inte så är du fri att ta din business nån annanstans. Inte direkt svårt…
Jag väntar fortfarande på svar på mina frågor från flera som har “tyckt” en massa men några frågor klarar ni tydligen av att svara på 🙄.
Ok, Lena. Kanske lättare för dig att dig att resa med andra flygbolag i framtiden. Önskar dig lycka till!
Svar till Pelle plakat:
Jag har aldrig incheckat bagage så nej, jag brukar inte stå i den kön, man måste gå till en disk med fysisk bemanning för att få sitt boardingkort. Du verkar inte veta hur det fungerar. Ta reda på det INNAN du skriver här.
Ja, webben och smartphone är två olika saker, för mej räcker webben, varför det räcker det kan ha många orsaker och det är inget jag behöver förklara för dej, du lär bara göra dej lustig över det.
Pelle, om du vill bo och leva i din mobil 24/7 så får du jättegärna göra det, jag hoppas att du trivs där, avskärmad från verkligheten. Jag väljer att leva i verkligheten och det är bra mycket bättre, frisk luft och ett normalt liv.
Nästa gång du skriver här, håll dej till fakta, det är illa att sprida felaktigheter, i detta fall kan det bli att någon missar sitt flyg.
Till Lena,
Checka in online, få ett boardingkort vid check-in disken.. Samma kö som vi bag-drop. Så har du incheckat bagage är det ingen skillnad. Det är ingen speciell kö du måste stå i. Du verkar ju kunna använda dig av webben vilket du visat här online, så förmodligen har du redan en smartphone. Tag nästa steg in i framtiden nu 😂 våga
Svar till Pelle plakat: Ja, det vet vi, det framgår nog väldigt tydligt i tråden upprepade gånger.
Men vad är skillnaden på det pappers-boardingkortet och det pappers-boardingkortet jag skriver ut hemma? Svar: INGENTING, det är exakt samma.
Jag föredrar och har alltid föredragit att skriva ut boardingkortet hemma, det är smidigt, säkert och tryggt, men nu är det förbjudet, varför kan man undra!
Problemet är för oss resenärer att Ryanair krånglar till det för oss, vi ska hitta Ryanairs disk på flygplatsen, vi ska stå i kö antar jag. Det innebär att vi måste åka hemifrån 2-3 timmar tidigare för att vara säker på att man får sitt boardingkort. Sen är det utöver det en stress och stor oro eftersom man inte kan vara säker på att dom finns på plats.
Tyvärr är det svårt att lita på ett flygbolag som ändrar reglerna utan att informera sina resenärer om det som är nytt. Utöver det så har de i princip ingen support, bara live-chatt med folk som inte förstår svenska och förlitar sej på översättningsprogam som översätter lite sådär.