Boeing 787 Dreamliner till Arlanda
Publicerad den 6 september 2012
Ethiopian Airlines tillhör fortfarande den exklusiva skara flygbolag, tillsammans med bland andra All Nippon och Japan Airlines som börjar flyga Boeing 787 i linjetrafik.
För att fira det flyger nu det första av tio beställda Deamliners på olika linjer i flygbolagets linjenät. Ett femtontal olika destinationer i Europa och Afrika besöks under hösten.
– Ja, det är riktigt. Vi passar på att visa upp flygplaner och den nya teknologi som den representerar och samtidigt göra pr för Ethiopian, säger Paul Saranek på Ethiopian Airlines till Flygtorget.
Stockholm trafikeras fem dagar i veckan på linjen från Addis Abeba, via Kairo och det är på den rutten som Ethiopians flight ET 714 den 19 september flygs med Dreamlinern. Klockan sju på morgonen torsdagen den 20 september landar planet på Arlanda. Stockholm blir därmed första flygplats i Skandinavien som får besök av en Boeing 787 i reguljär trafik. Tidigare har Island och Norge haft flygplanet på besök, dels vid flygtesterna, dels som ett pr-arrangemang kring Norwegians beställning.
EK 714/715 gör alltid ett dagsuppehåll i Stockholm och det ger goda möjligheter att beskåda maskinen. Returflygningen Arlanda – Kairo – Addis Abeba lyfter från Stockholm klockan 21.00 på kvällen den 20 september.
Därefter återgår linjen till att flygas med de vanliga Boeing 757-200.
Kommentarer
Det kanske är ett jippo att flyga hem de båda fängslade svenska journalisterna. Det verkar ju vara på gång att frige dessa och vad kunde bli bättre PR än att flyga hem dom i en B787.
Varför har de inte med propellara? Winglets var modernt 1988 när B744 kom ut men sedan B777 kom ut 1995 kör moderna flygplan med rakes istället.
Varför har inte 787 winglets?
De intressanta mönstret bak på motorkåporna är troligtvis till för att reducera ljudet från motorerna.
Bilden visar en 787 dreamliner. Det ser man på nosen. Kåporna på motorerna som är hackigt avklippta i bakkant förmodligen för att minska motståndet.
Det stämmer ser jag att ET 714 går linjen ADD-CAI.
Men det går ingen linje CAI-ARN med ET714.
Så inget tekniskt stopp. Men är det inte mer vinst om man kan trafikera mellan ARN och CAI också?
Det finns ingen reguljär linje idag mellan Sverige och Kairo. Sen är det kasst att linjen inte blev nonstop som den skulle. Dock ligger linjen lastad utan Kairo senare till hösten. Men det kan ju ändras.
Hur trodde du att den skulle se ut? B787 är ju tänkt som en ersättare för B767 och är ganska lika storleksmässigt….
Ethiopian ET 714 från Addis Abeba landar klockan 07.00 och avgår igen klockan 21.00 som ET 715 från Arlanda.
Jag väldigt besviken. Dreamlinern ser precis ut som en gammal 767 när den kommer flygandes! Trist.
I Kairo stiger det på fler passagerare!. Alltså “ingen teknisk mellanlandning” där inte!.
Ethiopian har prefix ET, inte EK… EK är Emirates.
en 787 på bilden, vad skulle det annars vara????
787 behöver inget tekniskt stopp i Kairo.
Är det en dreamliner som visas på bilden???
när börjar man trafikera med dreamliner??
Vet inte varför de går via Kairo. De har ju inte ens trafikrättigheter. Så det blir ett tekniskt stopp. Men detta stopp kommer att vara under endast en viss tid. Den kommer att gå tillbaka till nonstop sedan.
Det var inte så många veckor sedan som det var ett stort PR-jippo, inklusive Flygtorgets rapportering om att Ethiopian numera flyger Stockholm Addis Adeba non-stop isället för via Rom. Det varade inte många dagar. Numera går de ju via Kairo.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten