Saab skaffar AOC
Såg att Saab skaffat sig ett AOC och utökar operationerna. Kan detta innebära öppningar för flygjobb möjligtvis?
svar
@Oskej
Hmm, du vet alltså inte, varför skriver du då något du inte vet?
Firmaflyg är det om man flyger egen personal, och utan att ta betalt mellan olika bolag, såvida flygningen inte sker i moderbolag och alla får betala samma o.s.v.. Det är ganska lurigt och jag gör själv exakt det.
SAAB har ju svårt att hävda att en besökare från regeringen i Schweiz t.ex. är anställd av SAAB och då är det ju lämpligt om de har tillstånd att flyga vederbörande.
Men det är ju bara en teori.
En 2000 samt en G550 plus 2 mindre kärror för interna resor flyguppvisningar, VIP flygningar mm, sen har man ytterligare kärror i prov verksamhet bl.a. en S340 MSA, nån eller några S2000 AEW
Har SAAB några flygplan?
Ohnej, jobben kommer inifrån SAAB. Gör dig inte ens mödan att skicka in ditt CV.
Nja det klassas väl som firmaflyg men om jag läst någonstans att firmaflyg eventuellt kommer slussas ut och AOC kommer krävas för denna typ av operation. Vet inte om det är sant dock?
Jag tolkar det snarare så att myndigheten tycker att SAAB bör ha tillstånd när de fraktar sina kunder. Det påminner en del om svartflyg annars, och det är väl inte så politiskt korrekt.
Om man läser artikeln här på FT så säger SAAB’s presschef att det för närvarande inte är aktuellt med någon utökning av trafiken, utan att man vill bredda den verksamhet man redan har idag.
Ja, sånna job stanner inom familien, ufff.
Det tror jag tyvärr inte, dom har sina “led” fyllda med piloter för både 2000 och Gulfstreamen. Sorry