Ännu större flygutbud till London
Publicerad den 20 juli 2010Storbritanniens största flygbolag British Airways kommer att ha två dagliga avgångar till London Heathrow.
– Det här innebär att Göteborg Landvetter får ett väldigt starkt utbud på flyg till London med bra spridning på Londons stora flygplatser, säger Brett Weihart, vice flygplatschef på Göteborg Landvetter Airport.
Söndagen den 28 november startar British Airways sina två dagliga flygningar från Landvetter till London Heathrow med avgång kl. 11.20 och 18.55. Sedan tidigare flyger även SAS till London Heathrow och den 6 september startar easyJet sin nya linje till London Gatwick.
– Det är väldigt roligt att British Airways nu gör comeback på Göteborg Landvetter efter nio år. Det är ett av Europas absolut största flygbolag med ett interkontinentalt nav i London som ger möjligheter att flyga till jordens alla hörn, säger Brett Weihart.
British Airways har sett en ökad efterfrågan på en förbindelse från Göteborg till London från både affärs- och privatresenärer.
– Alla nya direktlinjer till Göteborg är bra för utvecklingen i regionen, säger Leif Nilsson, VD i Göteborg och Co som marknadsför destinationen Göteborg. Vi blir tillgängliga för fler och är för många en ny och oupptäckt destination. Premiärdatum 28 november är perfekt för Julstaden Göteborg.
British Airways kommer att trafikera linjen med flygplan från Airbus-familjen med både ekonomi- och business class.
Kommentarer
det enda som är synd med detta är att heatrow är en katastofalt dålig flyplats. betalar gärna dubbelt pris, bara jag slipper heathrow.
O herregud, Ryanair, SAS, Easyjet och BA ?? Tänk att så många välja från GBG, varfär inte välja mellanstora flygplatser som tex Kalmar, Halmstad eller Malmö och få monopol hos dessa flygplatser ? Men bara positivt att få fler flygbolag til Landevetter så klart !
Sedan behöver folk relaxa lite. De kommer självklart att sänka priserna så småningom. De har ju precis bara satt in flighterna i bokningssystemet.
En t/R ARN-LHR-ARN ligger tex på under 1400:-, och det kommer bli likdant på GOT.
Jo men Janne, du glömmer alla anslutningar som öppnar sig ut i världen! Om jag ska vara ärlig så Blir det nog aldrig BA för mig heller om jag endast skall till London 😉
Ha ha men varför skall jag betala 3 ggr så mycket för att åka med BA jämfört med easyJet.
Betala 2400:- extra för kaffe och en macka och gamla sura 50 åriga värdinnor?
Hejhej!
Älskar inlägg som dina!
Som du kanske har märkt så är detta en sida för just, hmm….Flygnördar!
Så jag känner ju då att alla som INTE blir exalterade av sånt här lika gärna kan besöka en annan sida… Va tyx? 😉
Hej Alex!
Kanske behöver lite nya intressen i livet än att vara flygnörd? Snälla nån, det är bara ett flygbolag som tänker starta flygningar igen…..
Jag kan knappt tro det!!
Helt fantastikst!! Har inga fler ord att beskriva det.
Jag vet inte om Landvetter någonsin fått så mycket uppgradering på ett år!?
Ännu fler fantastika anslutningar genom LHR!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten