Arlanda bästa fraktflygplatsen i Europa
"Trots den ekonomiska nedgången har vi lyckats behålla en hög standard och kvalitet på Arlandas fraktverksamhet. Satsningen på Cargo City lönar sig och vi fortsätter att förbättra infrastrukturen för frakt för att stå ännu bättre rustade inför nästa högkonjunktur" säger LFV:s Karsten Bjärbo, operativt ansvarig för frakten på Arlanda.
I fjol var Arlanda den flygplats i Norden som ökade sina fraktvolymer mest på en marknad där de flesta flygplatser noterat en negativ tillväxt. Under första halvåret visade frakten ett plus på 15 procent, sedan kom en svacka under senhösten med ett ras på 18 procent i december. Sammantaget ökade frakten på Arlanda med fem procent i fjol.
Air Cargo Excellence Survey är tidningen Air Cargo Worlds årliga undersökning där flygbolagen själv poängsätter flygplatser. Alla flygbolag som flyger frakt deltar, inte enbart rena fraktflygbolag.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

