Claus Sonberg ny kommunikationsdirektör i SAS
Claus Sonberg har utsetts till ny kommunikationsdirektör i SAS koncernen och medlem av SAS koncernledning.
Claus Sonberg är för närvarande Nordenchef för Burson-Marsteller, ett ledande konsultföretag i PR-branschen och baserad i Oslo.
Han har haft flera olika befattningar i företaget sedan 1996 och har varit ansvarig som VD för verksamheten i Norge i perioden 2000-2005, och Norden sedan 2004. Han arbetade innan dess som journalist och som presskontakt på TV2 i Norge.
Claus, som är norrman, har en utbildning i statsvetenskap från Oslo Universitet samt i journalistik och internationell politik från Indiana University.
- Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med alla mina nya kollegor i SAS och bidra till en än mer kundorienterad servicekultur, säger Claus Sonberg.
- En öppen kommunikation och gott samarbete med alla medarbetare och deras företrädare är nyckeln till att uppnå våra mål. Det kommer att vara vår viktigaste prioritet.
Claus tillträder sin befattning i SAS under hösten 2007.
Claus Sonberg ersätter Hans Ollongren, som innehaft befattningen sedan 2002. Hans går in i en ny befattning som rådgivare till SAS VD och koncernchef Mats Jansson och ansvarig för koncernens internationella relationer, samhälls- och myndighetskontakter inklusive miljöfrågor.
För ytterligare upplysningar
Hans Ollongren, SAS koncernen +46 70 997 19 50
Claus Sonberg, Burson-Marsteller +47 909 78 515
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

