Dubbel flygskatt till Turkiet

Publicerad den 23 januari 2006
Kommentarer

Turkiet - som geografiskt delvis ligger i Europa och som dessutom just inlett förhandlingar om EU-medlemskap - betraktas i regeringsförslaget om passagerarskatt på flyg som ett utomeuropeiskt land.

Därför kommer charterturister till Turkiet att belastas med 192 kronor i passagerarskatt, medan flygskatten till t ex Grekland och Cypern endast blir 96 kronor.

“Turkiet tappar 10-15 procent i konkurrenskraft med den högre skatten”, säger Sam Weihagen (bild nedan th), koncernchef i MyTravel Northern Europe, med bl a Ving och Always, till Flygtorget @irmail.

Det nu EU-förhandlande Turkiet – som dessutom geografiskt tillhör Europa ända fram till Bosporen – ska alltså enligt det av finansdepartementet framarbetade lagförslaget som helhet anses ligga utanför Europa. Det ska däremot inte Ryssland göra som sträcker sig ända bort till Vladivostok vid Stilla Havet.

“Förmodligen är det politiskt alltför känsligt att placera Ryssland utanför Europa och därmed ta ut den högre Sam Weihagenflygskatten på stormakten Ryssland”, säger Sam Weihagen.

“Och dessutom ger ju flygskatt på resor till Ryssland inte staten lika stora skatteinkomster på resorna till Turkiet.”

Passusen om att den nya lagen om flygskatt på detta sätt alltså kommer att drabba Turkiet dubbelt så hårt som europeiska destinationer – inklusive alltså hela Ryssland – framgår av en undanskymd och kort passus på sidan 30 i promemorian:

“För lagen om skatt på flygresor innebär det att Turkiet inte anses vara belägen i Europa i så stor omfattning att flygresor till Turkiet skall beskattas som en flygresa inom Europa. Däremot anses Ryssland vara inom Europa.”

Också Johan Lundgren (bilden th), koncernchef för Fritidsresor, som förra året sände cirka 65 000 svenskar till Turkiet, reagerar starkt på att Turkiet inte ska anses vara Europa, medan hela Ryssland ska anses göra det.Johan Lundgren

“Det är en ytterst märklig distinktion och stärker uppfattningen att hela förslaget i sig är ytterst ogenomtänkt”, säger Johan Lundgren. “Och det är en syn på hela förslaget som delas också av många ledande socialdemokrater och fackliga företrädare som vi talar med. De säger att de inte tror sina öron!”

Sam Weihagen säger att han finner det “otroligt märkligt” att Turkiet, som inlett förhandlingar om att bli EU-medlem, inte ska ses anses tillhöra Europa, medan hela Ryssland ska betraktas som Europa: 

“Hela förslaget om flygskatt bär tecken av att det har tillkommit mellan midnatt och klockan fyra på morgonen för att tillfredställa miljöpartiet.”

 Sam Weihagen säger också att en höjd flygskatt inte bara är olycklig för Turkiet och dess turistinkomster.

“En extra hög flygskatt drabbar också alla de svenskar och då inte minst barnfamiljer som hittills valt att semestra i Turkiet därför att de fortfarande kan göra det till en mera rimlig kostnad.”

MyTravel, med Ving och Always, sände förra året cirka 100 000 svenskar till Turkiet.

Flygtorget @irmail har begärt en kommentar till den nya flygskatten från både turkiska myndigheter och turistorganisationer. Innehållet i den föreslagna lagen om flygskatt var dock helt okänd för dessa varför de ville studera förslaget innan de kommenterar det.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten