EasyJet siktar på linje till Sverige
Men det är inte London som är intressant för expansion hos easyJet just nu. Newcastle är den nya bas i Storbritannien där man satsar framgångsrikt. Efter mindre än ett åt har man slagit rekord mer är 1 miljon resenärer, alltså 3000 passagerare om dagen vilket med easyJets beläggning motsvarar mer än 20 avgångar och ankomster. Nu använder man fem flygplan, men kapaciteten skall fördubblas till tio inom fyra år. I Berlin är expansionen ännu snabbare.
En företrädare för easyJet uppger, enligt helgens nummer av Newcastle-tidningen Northern Business Daily, att:
–När vi öppnat upp flygningar från Newcastle till Danmark har vi stort intresse av att öppna upp resten av Skandinavien. Representanter från easyJet har träffat flygplatser och regeringar från dessa länder, liksom turistråden eftersom lågkostnadsflyget har en stor effekt på turism i berörda länder.
Från Newcastle flyger easyJet till 12 destinationer efter att man denna månad startar trafik till Nice, Palma och Berlin. Bolaget är mycket tillfreds med marknadens gensvar och man räknar med att växa med 25% per år. Övriga destinationer är Alicante, Barcelona, Belfast, Bristol, Köpenhamn, London, Malaga, Paris och Prag. Sannolikt läggs alltså Oslo, Stockholm (eller Göteborg?) och Helsingfors till listan inom ett år.
Berlin/ Schonefeld är dock den flygplats där easyJet har snabbast tillväxt. Man öppnar denna vecka och räknar med 1,5 miljoner resenärer det första året enlig bolagets VD Ray Webster. Även Berlin får trafik med easyJet till Köpenhamn inom kort och kan komma att få trafik till övriga Norden inom en inte alltför avlägsen tid.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


