Rikstrafiken vill ha mer flygpengar !
Rikstrafikens Generaldirektör Kjell Dahlström (bilden) har fått ju fått bakläxa för sin upphandling av flyg. Vid ett seminarium i Arvidsjaur nyligen uttryckte Dahlström sin besvikelse över att man nu - under tidspress - måste göra om upphandlingar bland annat till Arvidsjaur, Storuman, Gällivare och Hemavan.
-Regeringen ger oss oerhört kort tid, säger Dahlström till Norra Västerbotten.
Med trafikstart från mars nästa år skall nya avtal vara klara. De avtal med Skyways och Swedline som upphandlas tidigare är ogiltiga. Regeringen tycker att det är för dyrt!
Under föregående upphandlngsperiod var det ett danskt flygbolag, Danish Air Transport (bilden), som flög trafiken med ett lägre belopp i stöd, men det upplägget fick klagomål från många kunder. Nu vill regeringen ha ett annat upplägg som inte kostar mer än tidigare. Matarflyg till kustflygplatserna Luleå, Umeå eller Sundsvall från vissa orter med byte till Arlandaflyg kan vara en lösning.
Upphandling av flygtrafik står för en liten det av Rikstrafikens budget. 100 miljoner pr år för de 10 linjer som upphandlas. Gotlandstrafiken med färja kostar 230 miljoner. I vanlig ordning får tåget mest pengar, 350 miljoner.
Den svenska järnvägens totala stöd av offentliga medel är cirka 13 miljarder per år.
Det är inte bara flygupphandlingarna som drabbas av uteblivet statligt stöd. De mindre flygplatsernas stöd för driftunderskott från staten skall också bantas. Frågan är hur många flygplatser som kan finnas kvar. Flygplatsernas framtid kommer att diskuteras med politiker från Sveriges Riksdag på konferensen Flyg med Framtid den 19 november. I november skall för övrigt första steget i Rikstrafikens utredning om Lapplandstrafiken vara klar.
Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson sade på ett seminarium i Visby i somras att flera flygplatser kan stängas och ersättas med tåg. Som ersättning pekade han på mer järnväg, bland annat Norrbottniabanan mellan Umeå och Haparanda.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

