Ryanair flyger till fyra nya solresmål från Sverige
Publicerad den 16 december 2009Från Skavsta kommer man att kunna flyga till Béziers från den 13 april, till Faro från och med den 31 mars och till Malaga från och med den 23 juni. Dessutom får Göteborg sin tionde rutt i och med att man från den 25 juni kan flyga därifrån till Malaga.
Ryanair fortsätter att lansera fler destinationer över hela Europa och kommer till sommaren att lansera ytterligare ett sommarschema för sol- och reshungriga svenskar.
Biljetterna är bokningsbara redan imorgon den 17 december. De nya rutterna kommer att ha två avgångar i veckan vardera och över sommarperioden generera ca 50 000 passagerare till Stockholm Skavsta.
Kommentarer
OM det nu är så att Nyköping’s kommun betalar Ryan för att vara på Skavsta, så lär det ju vara värt det i slutändan!? Har väldigt svårt att tro att Nyköping skulle betala 6 MILJARDER(???) om man inte tjärnar på det i längden? Kan som en Nyköpingsbo säga att denna stad “blomstrar” i jämförelse med om Skavsta skulle läggas ner!
GO RYAN!!!
Du om någon bör ju ta Ryan med en nypa salt och vara medveten om att de är kapabla till nästan vad som helst, betala för toa, för incheckning och att de även vill ha ståplatser…
Ryanair har iallafall slutat förvåna mig med sina påhitt!
Tror att Glen har rätt i det han säger!
Reklamavtal
http://svt.se/2.33686/1.1786662/utskriftsvanligt_format
Markpersonal ska bort
http://www.dn.se/resor/ryanair-stanger-incheckningsdiskarna-1.804147
Litar ni inte så kan nu ju googla själva…
Du hintar att Ryan får “en viss” % av Skavstas vinst. Jag slår vad om att du varken har en källa eller en siffra! Du påstår att Nyköping blir tvingade att bekosta Ryans marknadsföring – vilken marknadsföring? Fast du kan ju ha rätt – du jobbar ju i branchen med dessa frågor
När någon börjar en mening med “Vad jag vet så…” är det säkrast att ta det med en nypa salt. Att markpersonalen i Skavsta är på väg bort är fullständigt skitsnack. Att Ryanair skulle vilja ha sina passagerare släpa runt sitt bagage på plattan – löjligt! Jag skulle vilja se en 25 min turn around med denna modell.
Du kanske önskar att det vore tomt prat, men jag jobbar i branchen med just dessa frågor.
Det var värst vad du är insatt, eller är det bara tomt prat???????
Vad jag vet så har Skavsta sagt upp en hel del personal då Ryan inte erbjuder checkin längre. Markpersonalen är påväg att försvinna då Ryan anser att passageraren själv kan bära ut väskan till flighten om man nu har bagage. Läste en artikel att Nyköping betalat under alla år totalt 6miljarder för att få ha Ryan på Skavsta. Många av de arbetstillfällen togs inte av bosatta i Nyköpings kommun utan av de som flyttat dit p.g.a jobb eller bor t.ex. i Norrköping/ Linköping och Stockholm och pendlar.
Du har missat alla de arbetstillfällen som Skavsta genererar. Vem hade betalat den arbetslösheten? Inte hade det blivit mer pengar över för skola och omsorg!!!!
Därför flyger jag även i fortsättningen med gott samvete…….
Visste du att din flygbiljett med Ryanair från Skavsta är Subventionerad är Nyköpings kommun? Visste du att Ryanair får en viss %-andel på Skavstas vinst? Visste du att Nyköpings kommun får betala Ryanairs marknadsföring?
Känns det kul att flyga med ett bolag som tar pengar från, skola, sjukvård och andra områden för att du ska kunna få en billig biljett?
Varför tror ni så många flyger med Ryanair? Inte är det bara för priset! Har flygit massor med gånger och alltid blivit väl bemött av trevlig personal. Planen är nya till skillnad från vissa andra bolag. Ni som klagar kan ju fortsätta att flyga dyrt, åka äldre plan, äta dålig mat (dyr som guld), grattis!
..så kanske dem tar extrabetalt för att pax som vill ha kläder på sig… bojkotta bolaget. hoppas det försvinner ifrån Sverige..
Ja, Solnalasse det var en intressant siffra Ryanair visade upp. Ett hastig överslag visar att man ungefär har fyrdubblat siffrorna – och då gäller det ändå att fylla varenda säte på varje flygning!
Intressant resmål Béziers… Där ligger Europas största nudistområde -en hel stadsdel i Cap d’Agde. Varför inte börja med avklädning redan på Skavsta. Ryanair skulle kunna spara vikt och därmed bränsle… Kommer nog snart ett pressmeddelande om det med…
Fan vad ryanair suger hast…. hoppas dom konkar snart,,hatar dom sa mycket
Hur kan tre flyg två gånger i veckan ge 50.000 passagerare? Som vanligt får man ta alla Ryanairs siffror med en hel del skepsis
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten